Okrągły Stół na temat transformacji regionów górniczych rozpoczął obrady w Głównym Instytucie Górnictwa. Biorą w nim udział przedstawiciele Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, samorządu wojewódzkiego, biznesu, naukowcy i europarlamentarzyści.
- Jestem dumny, że GIG jest nie tylko miejscem, w którym są prowadzone badania, ale też miejscem, w którym zapadają ważne decyzje. Pierwsza propozycja spotkania pojawiła się już w grudniu podczas COP 24, dzisiaj doszło ono do skutku - mówi dr Jan Bondaruk, wicedyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.
Podkreślił, że na „elementy górnicze” w województwie śląskim nie patrzy jak na przeszkody, a jak na atuty, które będą mogły być użyte w przyszłości.
- Podczas ostatnich lat w procesach rewitalizacji popełniono wiele błędów. Jako GIG chcielibyśmy wspomagać te procesy – podkreślił dr Bondaruk.
Województwo śląskie jest największym regionem górniczym w UE z 4,5 mln mieszkańców. Proces transformacji trwa tu od wielu lat. Jego dokończenie jest wyzwaniem społecznym i gospodarczym. Konieczne jest wsparcie zewnętrzne. Niektóre z samorządów nie są w stanie samodzielnie udźwignąć kosztów rekultywacji terenów zdegradowanych, odbudowy zdegradowanej infrastruktury, przyciągania inwestorów i tworzenia nowych miejsc pracy.
Lucie Studnicna z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego przypomniała, że w 2015 r. powstała opinia na temat roli węgla dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.
- To nie było proste. Transformacja, przejście z węgla na inne źródła energii jest konieczne. Jedną z rekomendacji było stworzenie platformy, skupiającej się na regionach górniczych w transformacji, wspomagającej wycofywanie się z węgla. W grudniu 2017 r w Strasburgu ta platforma została powołana do życia. Prowadzi wiele działań. To szerokie wsparcie na poziomach krajowych i lokalnych. Zdecydowaliśmy, że chcemy zorganizować wydarzenie podobne do tego tu dzisiaj, by móc porozmawiać ze środowiskami lokalnymi, by powstał zestaw wniosków zaleceń, rekomendacji, ale także tzw. ślepych uliczek, w które nie należy wchodzić – podkreśla Lucie Studnicna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.