Karol Godula - człowiek, który położył podwaliny pod cały górnośląski przemysł, pionier przeobrażeń industrialnych w Europie. Był wzorem do naśladowania, a jednocześnie poruszał wyobraźnię artystów. Człowiek, który stał się legendą.
Okazjonalnie Karol Godula pojawiał się w wierszach, opowiadaniach, obrazach, czy nawet witrażu. Był bohaterem kilku powieści. Bibliografia o jego osobie przekracza liczbę 200 opracowań.
Z wszystkich górnośląskich potentatów przemysłowych przyczynił się najbardziej do budowy wspaniałej potęgi technicznej i cywilizacyjnej Górnego Śląska. Właśnie mija 110. rocznicy sprowadzenia szczątków ojca industrialnego dziedzictwa górnośląskiego do bytomskich Szombierek. Z tej okazji planowane są liczne imprezy.
- To nic innego jak społeczny festiwal pod nazwą "Powrót Króla Cynku". Panel dyskusyjny o życiu i działalności Karola Goduli zainauguruje obchody tej rocznicy. Spotkanie rozpocznie się w piątek, 30 sierpnia, na Stacji Biblioteka w budynku dworca Ruda-Chebzie. W ramach sympozjonu "Powrót Króla Cynku" swoje prelekcje wygłoszą: Jerzy Ciurlok, Krystian Gałuszka oraz Adam K. Podgórski – zdradza Maciej Mischok, historyk.
W sobotę, 31 sierpnia, podczas festynu orzegowskiego odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej Karolowi Goduli na budynku Centrum Inicjatyw Społecznych "Stary Orzegów", wystawa "EC Szombierki – Industrialne Dziedzictwo Schaffgotschów" oraz widowiskowy spektakl teatralny w plenerze pt. "Golem Godula" stworzony na podstawie mitów i legend o Karolu Goduli w wykonaniu Teatru HoM.
Zakończenie imprezy, mającej na celu popularyzację wiedzy na temat Karola Goduli, zaplanowane jest w Zabrzu - Makoszowach, tj. w miejscu, gdzie "Król cynku" przyszedł na świat. 8 września o godz. 11 w miejscowym kościele pw. św. Jana i Pawła Męczenników odprawiona zostanie msza święta.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.