Podczas wizyty w Warszawie sekretarza energii USA Ricka Perry'ego, przedstawiciele USA, Polski i Ukrainy podpiszą porozumienie o współpracy w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu - poinformowało biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.
Dodano, że odbędzie się też sesja strategicznego dialogu Polska-USA w dziedzinie energii.
Biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej poinformowało, że delegacje rządów Polski i USA, pod przewodnictwem Naimskiego i Perry'ego omówią w sobotę, 31 sierpnia, postępy bilateralnej współpracy w zakresie energetyki jądrowej, cyberbezpieczeństwa, paliw kopalnych i infrastruktury energetycznej.
Podpisane zostanie też porozumienie o współpracy na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego między USA, Polską i Ukrainą. Dotyczy współpracy w obszarze reform ukraińskiego rynku gazu, infrastruktury importowej gazu w Polsce, infrastruktury magazynowej Ukrainy oraz eksportu amerykańskiego LNG, a także połączeń gazowych w regionie.
Dokument podpiszą Perry, Naimski oraz Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy Oleksandr Danyliuk.
Sobotnie spotkanie będzie drugą sesją dialogu w obszarze energii, którego prowadzenie przewiduje podpisane 9 listopada 2018 r. w Warszawie polsko-amerykańskie Memorandum o współpracy. Inauguracja dialogu odbyła się wiosną tego roku w Houston.
Zgodnie z postanowieniami Memorandum, celami dialogu jest omówienie potencjału współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie cyberbezpieczeństwa, energetyki jądrowej, paliw kopalnych i infrastruktury energetycznej.
Przełomem w polsko-amerykańskich kontaktach energetycznych było podpisanie - w listopadzie 2017 r. - pięcioletniej umowy na dostawy amerykańskiego LNG od brytyjskiej firmy Centrica. Jak wskazywali wówczas eksperci, kontrakt - choć niewielki - był początkiem współpracy Amerykanów nie tylko z Polską, ale też innymi odbiorcami w Europie.
Kolejny kontrakt zawarł w czerwcu 2018 r. PGNiG z firmami Venture Global LNG i Port Arthur LNG, spółką zależną Sempra LNG & Midstream. Pierwsza umowa została zawarta z Venture Global LNG na 2 mln t rocznie (2,7 mld m sześc.) z odbiorem gazu za pośrednictwem dwóch instalacji w Luizjanie: Calcasieu Pass, który ma być oddany do użytku w 2022 r. i Plaquemines - oddanie do użytku w 2023 r. Drugą umowę zawarto z Port Arthur LNG, również na 2 mln t rocznie, z rozpoczęciem dostaw z terminala Port Arthur w 2023 r.
W październiku 2018 r. PGNiG podpisał dwie długoterminowe umowy na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC. Każda z nich zakłada zakup po około 1 mln t LNG (tj. około 1,35 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat. Prezes spółki Piotr Woźniak podkreślał, że to pierwszy długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego surowca do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jak mówił, gaz z tych kontraktów jest o "dwadzieścia kilka" procent tańszy niż gaz rosyjski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.