W 24 klasach patronackich Tauron Wydobycie ponad 350 uczniów rozpocznie nowy rok nauki profilowanej pod zawody związane z górnictwem. W zakładach górniczych należących do spółki zatrudniono już blisko 240 absolwentów klas objętych patronatem - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe Taurona.
W klasach patronackich młodzież kształci się w specjalnościach technik górnictwa podziemnego, technik mechanik, technik elektryk, technik mechatronik, technik elektronik. Uczniowie mogą nabyć umiejętności praktyczne w rzeczywistym środowisku pracy, odbywając część zajęć na terenie zakładów górniczych w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach, gdzie stworzone zostały specjalne stanowiska szkoleniowe.
Współpraca Tauron Wydobycie ze szkołami średnimi zapewnia dopływ odpowiednio wykwalifikowanej średniej kadry do zakładów górniczych spółki. Tauron Wydobycie obejmuje umowami patronackimi klasy w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie, w Zespole Szkół w Libiążu oraz w Powiatowym Zespole nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach.
- Chcemy pozyskiwać jak najlepiej wykształcone kadry dla naszych zakładów górniczych, dlatego wspieramy rozwój szkolnictwa zawodowego. Współpracujemy już z 24 klasami patronackimi, dzięki czemu mamy realny wpływ na proces kształcenia praktycznego młodzieży i rozwój kompetencji niezbędnych do zawodów związanych z górnictwem – mówi prezes Taurona Wydobycie Tomasz Cudny.
W trakcie roku szkolnego systematyczna korelacja zajęć praktycznych z zawodowymi przedmiotami teoretycznymi oraz liczne spotkania z przedstawicielami szkół, wzajemne współdziałanie, bieżąca wymiana spostrzeżeń z przebiegu zajęć praktycznych - przyczyniają się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych przyszłych absolwentów szkół zawodowych.
Celem podnoszenia jakości kształcenia zawodowego spółka jest zaangażowana również w realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój dla Ministerstwa Edukacji Narodowej projekt POWER. Zajęcia praktyczne w ramach projektu spotkały się z bardzo dobrą opinią uczniów i nauczycieli, a efekty kształcenia dają pewność, że absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania pracy na stanowisku górnika zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy.
Kończące się wakacje były dla najlepszych uczniów również czasem praktyk zawodowych w zakładach górniczych Taurona Wydobycie. Tylko w ubiegłym roku z praktyk skorzystało 112 przyszłych pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.