Objazdy przez Kraków Nową Hutę po liniach towarowych, przesiadki na zastępcze autobusy lub brak postojów na niektórych stacjach - to czeka pasażerów Przewozów Regionalnych z województwa śląskiego od września.
Osoby korzystające z przejazdów koleją już przywykły do nieustannie trwających remontów i modernizacji poszczególnych tras. I tym razem, od wrześniowej korekty rozkładu jazdy, takich utrudnień nie zabraknie.
Uciążliwości czekają tych, którzy zechcą wybrać się pociągiem osobowym z Górnego Śląska w stronę Małopolski. Pociąg wyruszający po ósmej rano z Katowic będzie dojeżdżać tylko do Jaworzna Szczakowej. Dalej należy się przesiąść na zastępczy autobus do Krakowa.
Inny pociąg Przewozów Regionalnych relacji Katowice - Rzeszów, startujący o godz. 10.27, skierowany zostanie objazdem przez Kraków Nową Hutę, jednak bez postojów na trasie objazdowej. Dlatego od Krakowa Głównego do Podłęża czeka pasażerów niemal czterdziestominutowa jazda bez zatrzymywania.
Inną trasę objazdową wybrano dla pociągu wyruszającego z Katowic do Krakowa o godz. 16.56. Od przystanku Kraków Mydlniki pojedzie on objazdem przez Kraków Olszę z postojem na tamtej stacji, kończąc potem bieg w Krakowie Płaszowie. Wszystkie te utrudnienia są następstwem przebudowy torów na stacjach Kraków Główny i Kraków Płaszów.
Do Krakowa nie będzie się w ogóle dało dojechać pociągami Przewozów Regionalnych z Bielska Białej, gdyż od Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony do stolicy Małopolski konieczna będzie przesiadka na autobus zastępczy. Ale nie tylko tam, np. od 14 do 19 października trzy pociągi w tamtą stronę odwołane będą też na odcinku Bielsko-Biała Główna - Kęty.
Utrudnienia czekają też pasażerów Przewozów Regionalnych na trasie z Czechowic dziedzic do Oświęcimia. Od 17 września na części lub na całości trasy wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.
Pasażerowie muszą więc zachować czujność i nie mogą pozwolić sobie na przychodzenie na pamięć na wybrany pociąg. Dotyczy to zwłaszcza popołudniowego pociągu Przewozów Regionalnych z Częstochowy do Łodzi Fabrycznej. Tylko w środy odjeżdżać on będzie o godz. 12.29, w pozostałe dni o godz. 12.43.
Dwa warianty rozkładu posiadać będzie m.in. poranny pociąg z Raciborza do Wrocławia, odjeżdżający dwie minuty po godzinie szóstej. Tylko w soboty i niedziele zatrzymywać się będzie na stacji Wrocław Brochów, w pozostałe dni pojedzie z ominięciem peronów tej stacji.
Największe zamieszanie sprawi przypuszczalnie inny pociąg Przewozów Regionalnych, odjeżdżający pięć po ósmej rano z Lublińca do Tarnowskich Gór. Zasadniczo będzie on jeździć przez Herby Stare. Jednak przez trzy dni - 11, 12 i 13 września postój zaplanowany zostanie nie w Herbach Starych, lecz w leżących na Magistrali Węglowej Herbach Nowych. Jak by tego było mało, od 16 do 27 września pociąg ten będzie zmieniać kierunek jazdy także w Herbach Nowych, jednak bez postoju przy peronach tamtej stacji.
We wrześniowej korekcie rozkładu znalazł się także okazjonalny pociąg Przewozów Regionalnych Pielgrzym, kursujący z Częstochowy przez Lubliniec i Pludry do Opola. Tę trasę przemierzy on tylko w niedzielę, 8 września.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.