Planowana transakcja kupna akcji spółki przez PKN Orlen ma pozytywną wartość dla grupy Lotosu i jej akcjonariuszy - ocenił we wtorek, 20 sierpnia, na konferencji prasowej prezes Lotosu Mateusz Bonca.
Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W pierwszym etapie Orlen planuje nabyć 32,99 proc. akcji od Skarbu Państwa. W kolejnym konieczne będzie ogłoszenie wezwania na zakup akcji reprezentujących do 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Lotosu.
PKN Orlen złożył 3 lipca br. wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na przejęcie kontroli nad grupą Lotos. Komisja wszczęła 7 sierpnia szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie oceny planowanego nabycia Lotosu przez PKN Orlen, obawiając się, że połączenie to może ograniczyć konkurencję na rynku dostaw paliw oraz na powiązanych rynkach w Polsce i krajach sąsiednich. KE do 13 grudnia 2019 r. ma czas, by ostatecznie ustalić, czy potwierdzą się jej wstępne obawy. Wszczęcie szczegółowego dochodzenia nie przesądza o jego wyniku.
- Uważam, że jest to proces, który ma pozytywną wartość dla grupy Lotosu i dla akcjonariuszy grupy - powiedział na konferencji prasowej prezes Bonca, odnosząc się do planowanej fuzji obu spółek. Zastrzegł przy tym, że jest to jego osobiste zdanie. Wskazał też, że "wiodącym partnerem w dyskusji jest PKN Orlen, który anonsuje zakup udziałów w grupie Lotos od Skarbu Państwa".
Wyjaśnił, że w firmie działa zespół, "który wspiera przygotowanie informacji - zgodnie oczywiście z ograniczeniami prawnymi - do wyceny przez PKN Orlen i do dyskusji koncentracyjnej, którą PKN Orlen otworzył i ona trwa z Komisją Europejską".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.