Zagospodarowanie złoża Ziemowit Głęboki pozwoli nie tylko przedłużyć życie kopalni, ale również zwiększyć wydobycie do 5,5 mln t węgla rocznie. Pierwszy węgiel ze złoża, które zalega na głębokości ponad 1 km, ma zostać wydobyty w 2035 r.
Obecnie ruch Ziemowit (część kopalni zespolonej Piast-Ziemowit) wydobywa ok. 3,7 mln t węgla rocznie. Zasoby w polu macierzystym ulegają sczerpaniu, więc aby zakład mógł dalej fedrować, górnicy muszą sięgnąć po nowe złoże. W pierwszej kolejności chodzi o złoże Imielin Północ oraz budowę nowej kopalni o tej samej nazwie (o tym projekcie pisaliśmy szeroko w tym roku w TG nr 19).
Równolegle jednak będą trwały prace nad udostępnieniem złoża Ziemowit Głęboki. Wszystkie te działania, łącznie z zagospodarowaniem złoża Piast Głęboki, to część szerszego planu, który zakłada stworzenie kopalni składającej się z trzech ruchów oraz poszerzenie bazy zasobowej o 300 mln t węgla. W kolejnych latach Polska Grupa Górnicza na tę inwestycję zamierza przeznaczyć ok. 6 mld zł.
- To proces, który będzie postępował stopniowo. Z każdym kolejnym rokiem zasoby i produkcja będą się zmniejszały, a do 2035 r. złoże macierzyste Ziemowita sczerpie się całkowicie. Dlatego, aby kopalnia mogła funkcjonować, musimy myśleć perspektywicznie. Zgodnie z planem musimy płynnie uruchamiać wydobycie w kolejnych rejonach. W pierwszej kolejności chodzi o Imielin Północ. Tutaj wydobycie ma się rozpocząć zgodnie z planem w 2025 r. i potrwać do 2053 r. W tym czasie nastąpi proces udostępniania złoża Ziemowit Głęboki. Eksploatacja węgla z tego złoża ma się rozpocząć w 2036 r. i będzie trwała do planowanego końca życia kopalni, czyli do 2068 r. - argumentuje Marek Maruszczyk, przewodniczący Zespołu ds. budowy kopalni Imielin Północ oraz rozbudowy kopalni Piast-Ziemowit.
Produkcja ma wzrastać
Udostępnienie złoża Imielin Północ to nie tylko wydłużenie żywotności kopalni, ale również możliwość zwiększenia wydobycia – od 2036 r. produkcja ma wzrastać, by docelowo w 2040 r. osiągnąć poziom 5,5 mln t rocznie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
2035r czy Wy ludzie jesteście zdrowi co tu piszecie??? PGG daje max od 5 do 10 lat kiedy rządzić będzie PiS później wszystko zamknięte !!!
Jo colki czos godom ze Polska powinna wylyz z ty (...) UE Nikt niy bydzie nom nacipywol swoich praw a napewno niy Makrela.
Jak będą płacić jak płacą to kto im to wyfedruje jak młodzi zaczeli się już zwalniać. Pewnie liczą na Ukraińców czy też Białorusinów.
Przypominam że węgiel służy nie tylko do opalania ale np do produkcji stali. Więc węgiel będzie potrzebny zawsze w farmaceutyce metalurgi i całym przemyśle.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
6 miliardów na inwestycje..... przygotowania od 2022, żeby ruszyć z wydobyciem w 2036... ludzie, naprawdę nie zauważacie, że świat wokół sie bardzo szybko zmienia?
Jaki węgiel w 2030-50 roku!? Ludzie , to już teraz OZE jest tańsze od węgla i dostępne dla wszystkich na tej planecie! Nie idźcie tą drogą...chyba ze swoim wnukom życzycie śmierci w męczarniach
Ten Pan chyba nie ma pojęcia o czym mówi. Dlaczego nie wykorzystać stacji odmetanowania znajdującej się na terenie kopalni Mysłowice Wesoła? Lepiej bajki opowiadać
Wydobycie owszem a sprzedaż