Załoga Oddziału GRP1-B kopalni Bobrek-Piekary zwyciężyła w dorocznym rankingu BHP oddziałów ruchowych kopalni. Przy okazji oceniono również zaangażowanie osób dozoru i pracowników w promocję bezpieczeństwa pracy.
Komisja ekspertów oceniająca stan bezpieczeństwa w poszczególnych oddziałach kopalni wzięła pod uwagę sześć obszarów, którym przypisane zostały wartości procentowe ocenianego wskaźnika, wpływającego na poprawę stanu BHP.
Były to m.in.: liczba zatrzymanych robót, liczba wypadków przy pracy, wskaźnik wypadkowości w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, liczba zgłoszonych przez pracowników oddziału zdarzeń potencjalnie wypadkowych, podejmowane działania wpływające na poprawę oraz propagowanie bhp, a także absencja chorobowa. Okazało się, że najbezpieczniej pracują górnicy z Oddziału GRP-1 ruchu Bobrek.
Młodych cechuje dyscyplina
- To z pewnością spore wyróżnienie. Duża w tym zasługa dozoru. Drogą do sukcesu jest moim zdaniem dbałość o porządek w rejonie oddziału. Bałagan często bywa przyczyną wielu wypadków. Dlatego uświadamiamy młodym, na co powinni zwracać szczególną uwagę – przyznaje Marcin Mastalerz, sztygar oddziałowy.
Zwycięski oddział tworzą zwłaszcza ludzie bardzo młodzi z kilkuletnim stażem pracy w kopalni.
- Siłą rzeczy brak im doświadczenia i już sam ten fakt budzi pewnego rodzaju zagrożenie. Jedynym rozwiązaniem jest przyglądanie się ich pracy i pouczanie, ale też przestrzeganie przed popadaniem w rutynę, która zwykle nie popłaca. Młodych cechuje mimo wszystko dyscyplina, a to jest już połowa sukcesu. Nie odpuszczamy. Będziemy starać się powtórzyć sukces – zadeklarował Cezariusz Srokosz, kierownik robót górniczych.
W kopalni Bobrek na bezpieczeństwo pracy od lat kładziony jest duży nacisk. Regularnie przeprowadzane są społeczne przeglądy warunków pracy, połączone z audytami stanowiskowymi.
Ich zakres obejmuje m.in. analizę procesów technologiczno-produkcyjnych w aspekcie bezpieczeństwa i higieny pracy, a więc zgodność prowadzenia przodków górniczych, prawidłowość zabudowy oraz stosowania zabezpieczeń wynikających z zagrożeń naturalnych, stan techniczny maszyn i instalacji energomaszynowych, porządek na stanowiskach pracy, prawidłowa organizacja pracy i nadzór nad jej wykonywaniem, a także znajomość istniejących zagrożeń, ryzyka zawodowego i instrukcji.
Ciągle i systematycznie
- Istotne jest, aby w sposób ciągły i usystematyzowany podejmować działania wpływające na stan bhp i kulturę pracy w naszej kopalni – wskazuje Rafał Wiśniowski, szef Działu BHP i Szkolenia w kopalni Bobrek-Piekary.
Warto przy okazji wspomnieć o tegorocznej edycji konkursu "Bezpieczne fedrowanie 2019", w którym udział wzięło prawie stu pracowników obydwu ruchów. W pierwszym etapie finałowej rozgrywki odpowiadali oni na trzydzieści pytań jednokrotnego wyboru. Trzynastu najlepszych dodatkowo musiało wypełnić test zawierający 25 pytań.
Triumfował Marcin Dudziński z Oddziału WOW-P, zdobywając 24 na 25 możliwych punków. Na drugiej pozycji zakończył konkurencję Patryk Głuś z oddziału G1-P z 19 punktami na koncie, zaś na trzecim miejscu uplasował się Grzegorz Gierak z Oddziału G1-B, zdobywając 18 pkt.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kto pracuje na Bobrku dobrze wie jak wygląda to bezpieczeństwo, wypadki parkingowe, pseudo konkursy no i jak kolega wyżej powiedział skok bez spadochronu z okna daje awans.
Kto jak kto, ale(...) to prawdziwy przykład bezpieczeństwa...skoków bez spadochronu
Nagroda BHP a facet w ancugu na zrębie (nadszybiu) bez hełmu... Za to by musieli ją oddać...
Super... dobry przodek bez zrobów o metanu, metry metry... ,durny konkurs..., gdy warunki ciezkie to brakbdocenienia a gdy warunki dobre to wygrywasz konkurs... .ale i tak szczere gratulacje panowie i szacunek :)
Dac im po bulce i kilo zwyczajnej i do gabloty