Drugi kocioł na biomasę i przygotowanie projektu farmy fotowoltaicznej w ZE PAK zapowiedziały władze spółki. Spółka ogłasza transformację energetyczną w kierunku przejścia do zielonej energii.
Kontrolowana przez Zygmunta Solorza spółka rozpoczęła proces zmniejszania udziału węgla w produkcji energii oraz rozwoju projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.
- Transformacja ZE PAK od wytwarzania energii węglowej do zielonej zajmie pewien czas, jednak jest to proces nieodwracalny. Chcemy być liderem zmian i pokazać, że można skutecznie wytwarzać energię neutralną dla środowiska naturalnego. Transformacja musi jednak być prowadzona tak, aby produkcja z nowych źródeł zbilansowała docelowo obecną bazującą na węglu - powiedział cytowany w komunikacie p.o. prezesa ZE PAK SA Henryk Sobierajski.
- Już dzisiaj mamy jeden kocioł 50 MW na biomasę, mamy zatwierdzoną inwestycję w drugi biomasowy, przygotowujemy się do projektu budowy farmy fotowoltaicznej. Jesteśmy również sygnatariuszem porozumienia na rzecz sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej i w ramach tego programu pracujemy między innymi nad projektem zeroemisyjnego transportu miejskiego w Koninie oraz magazynów energii - dodał.
Sam Zygmunt Solorz zapowiedział powołanie stowarzyszenia, którego celem będzie czysta ekologicznie Polska.
- Czystego powietrza nie da się wyprodukować. Musimy wszyscy razem zacząć o nie dbać. Polakom żyje się coraz lepiej, gospodarka ma się coraz lepiej, ludzie mają dostęp do wszelkich produktów czy usług. Ale lepszego powietrza nie da się kupić. Dlatego zapraszam wszystkich do zaangażowania się w program "Czysta Polska". Dla nas, naszych dzieci i wnuków - powiedział cytowany w komunikacie Solorz.
Do promowania i informowania o działaniach związanych ze sprawami proekologicznymi zostanie zaangażowana należąca do Solorza telewizja Polsat. Jak poinformowano, grupa Cyfrowy Polsat wprowadziła w ramach swojej floty samochody zeroemisyjne, zainstalowano w siedzibie firmy ładowarki elektryczne do samochodów, a także wprowadzono rozwiązania typu car-sharing.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
50 MW - nowy blok w Jaworznie ~900MW, ciekawe skąd wezmą tyle biomasy? Będą ciężarówkami na ropę wozić słomę, trociny a statkami na mazut kokosowe łupiny z afryki? Gdzie tu ekologia? Ciekawe jakby taką biomasę wozić pojazdami tylko na prąd to czy by starczyło tego prądu z tej biomasy na ten transport? Czy wynik byłby ujemny? To tak jak kiedyś w radiu podali że w Turcji wybudowano największą wiatrowo-słoneczno-gazową elektrownie aż 460MW!, potem okazało się że 26MW to wiatr i słońce a reszta to gaz ziemny.