Największą słabością przepisów jest brak zastosowania indywidualnego sposobu rozliczania rekompensat na podstawie faktycznie utraconych przychodów przez każdą ze spółek obrotu energią elektryczną - uważa Konfederacja Lewiatan, która oceniła projekt rozporządzenia Ministerstwa Energii w sprawie rekompensat za zamrożenie cen energii. Zdaniem pracodawców może to negatywnie wpłynąć na decyzję o kontynuacji działalności większości sprzedawców prądu.
Do 20 lipca resort energii ma wydać rozporządzenie o rekompensatach za droższy prąd. Lewiatan ocenił projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny, rekompensaty finansowej oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. Wzbudza on duże kontrowersje, bo opiera się na danych uśrednionych, a nie rozpatruje rzeczywistej sytuacji poszczególnych firm. Wiadomo już, że rekompensat za zamrożenie cen prądu nie wystarczy dla wszystkich. Resort energii mówi o 4 mld zł.
Ustawa prądowa zamroziła ceny dla odbiorców końcowych. W zamian sprzedawcy energii dostaną rekompensaty. Dopłaty mają wyrównać różnicę między zamrożonym rachunkiem a wyższą, rzeczywistą ceną energii. Sposób ich wyliczenia określa projekt rozporządzenia.
- Bazując na wartościach średnich, wskaźnikach, wzorcach itp., nie uwzględnia indywidualnych warunków działania spółek. Nie bierze pod uwagę realnej ceny, za jaką sprzedawcy prądu kupili go na rynku hurtowym. Nie zauważa zróżnicowanej sytuacji kontraktowej każdej ze spółek i z dużym prawdopodobieństwem może negatywnie wpłynąć na decyzję o kontynuacji działalności większości sprzedawców energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę niską rentowność sektora obrotu to ryzyko jest bardzo realne - ostrzega Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.
Rozporządzenie ministra energii dotyczy rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu energią elektryczną za ustawowe zamrożenie w tym roku cen energii. Miało się ukazać na początku roku. ME musiało jednak uzyskać aprobatę Komisji Europejskiej, która badała, czy rekompensaty nie są pomocą publiczną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.