Kopalnia Węgla Kamiennego Murcki-Staszic istnieje od 1 stycznia 2010 r.
Pierwsze wzmianki o wydobywaniu węgla kamiennego na tzw. Wzgórzu Murckowskim sięgają roku 1657. Węgiel wydobywano wtedy metodą odkrywkową.
Powstanie zakładu górniczego i rozpoczęcie wydobycia sposobem podziemnym datuje się na rok 1769. Pierwsza nazwa kopalni to Błogosławieństwo Emanuela (Emanuelssegen).
W okresie międzywojennym na murckowskich terenach wydobywczych istniały dwie kopalnie: Książe-Maria w Murckach i Boże Dary w Kostuchnie. W roku 1976 r. obie kopalnie połączono w jeden zakład górniczy Murcki.
Kopalnia Staszic powstała w roku 1964 i jest z kolei jedną z najmłodszych w polskim górnictwie. W roku 1993 obydwie kopalnie weszły w skład Katowickiego Holdingu Węglowego SA a obecnie stanowią jeden zakład górniczy należący do Polskiej Grupu Górniczej. Dzienne jej wydobycie kopalni to średnio 23 tys. ton.
W kopalni występują zagrożenia: tąpaniami (I i III stopień w pokładach grupy 500), metanowe ( II ÷ IV kategoria), wybuchem pyłu węglowego ( A, B klasa) oraz wodne (I ÷ III stopień).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ale blisko byli bo obecnie jest kolo 19tys
żartownisie, pojechaliście z tymi 23 tys ton wydobycia...