Senat zaproponował kilka poprawek legislacyjnych i doprecyzowujących do noweli ustawy odpadowej, która przewiduje, że od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie.
Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 75 senatorów, żaden nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz nowelą ponownie zajmie się Sejm.
W trakcie prac nad ustawą w Senacie, szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk zapewnił, że test bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) ma zostać przeprowadzony w sierpniu, a we wrześniu maja zostać przeprowadzone szkolenia dla przedsiębiorców, którzy w BDO będą się rejestrować i prowadzić sprawozdawczość.
Nowelizacja ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw stanowi m.in., że od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO.
Nowe przepisy przewidują również możliwość elektronicznego przekazywania przez BDO dokumentów potwierdzających zbieranie, odzysk oraz recykling odpadów opakowaniowych, odpadów powstałych z olejów smarowych i opon, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także zużytych baterii i akumulatorów.
Ustawa zakłada ponadto, że identyfikacja drobnych wytwórców odpadów np. części rolników odbywać się będzie za pomocą numeru PESEL.
System w latach 2019-2028 ma kosztować ponad 45 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.