Trwają działania w ramach projektu "Życie z górnictwem" (z ang. MineLife) współfinansowanego jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014–2020. Odbyły się już warsztaty branżowe w obiekcie "Demitz-Thumitz" oraz - po stronie polskiej - w kopalni bazaltu Sulików.
Górnictwo na obszarze pogranicza Dolny Śląsk – Saksonia stoi nie tylko przed wyzwaniami w dziedzinie gospodarki, polityki energetycznej, ochrony środowiska naturalnego i rewitalizacji krajobrazów pogórniczych. Ważne jest również poprawienie transgranicznej współpracy pomiędzy urzędami górniczymi Dolnego Śląska i Saksonii, gdyż często brakuje u odpowiedzialnych podmiotów wiedzy na temat procedur administracyjnych, odpowiedzialności i procesów wydawania zezwoleń w kraju sąsiada. Prowadzi to do braku harmonizacji procedur lub do przeciągających się postępowań administracyjnych w przypadku przedsięwzięć oddziałujących na środowisko poza granicami.
Projekt MineLife stworzy platformę, która pomoże wzmocnić współpracę instytucji nadzorujących górnictwo we wspieranym regionie. Zostanie zainicjowana wymiana pomiędzy instytucjami partnerskimi, która pozwoli na pozyskanie wiedzy i zwiększenie kompetencji w dziedzinie procedur administracyjnych, procesów planowania i nadzoru. Powiększy się wiedza o dostępnych technologiach i procedurach w górnictwie odkrywkowym i podziemnym w kraju sąsiada.
W ramach projektu odbywają się warsztaty. Przeprowadzono je m.in. w obiekcie "Demitz-Thumitz" w Niemczech oraz po stronie polskiej w kopalni bazaltu Sulików.
Planowane są kolejne wyjazdy studyjne m.in. do kopalń węgla brunatnego i zakładów wydobywający kruszywa naturalne, a także do obiektów dawnego górnictwa, połączone z opracowaniem wybranych tematów w świetle prawa górniczego.
Kolejnym problemem w regionach przygranicznych są konflikty między przedsiębiorstwami górniczymi, organami nadzoru i mieszkańcami. Zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w Saksonii, brakuje systemu zarządzania służącego unikaniu konfliktów lub ich zmniejszaniu. Aby załagodzić lub rozwiązać różne spory związane z górnictwem, w projekcie zostaną opracowane instrumenty zarządzania konfliktami.
Istnieje również deficyt informacji na temat górnictwa wśród opinii publicznej po obu stronach granicy. Projekt ma się przyczynić również do poprawy jakości informacji i poprawy wizerunku górnictwa w społeczeństwie. Chodzi m.in. o to, aby prowadzone dyskusje związane z tematem górnictwa stały się bardziej rzeczowe.
Wartość projektu MineLife wynosi 696 tys. euro. Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to 85 proc., czyli – 591 tys. euro. Partnerami projektu są Sächsisches Oberbergamt, Wyższy Urząd Górniczy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.