W środę, 5 czerwca, wieża gliwickiej Radiostacji zostanie podświetlona na zielono. Ma to związek z obchodami Światowego Dnia Środowiska, które w tym roku skupiają się na działaniach na rzecz ochrony środowiska.
Jak poinformowali przedstawiciele gliwickiego magistratu zielone podświetlenie wieży ma symbolicznie podkreślić działania miasta na rzecz poprawy jakości powietrza. Wśród nich wymieniają: wyprowadzeniu transportu tranzytowego poza centrum i zmniejszenie emisji spalin, rozbudowę ścieżek rowerowych oraz program wymiany przestarzałych instalacji grzewczych. Te ostatnie działania wciąż, zdaniem urzędników, są najwiekszym wyzwaniem.
– Od 2018 r. wymieniliśmy systemy grzewcze w 816 lokalach gminnych z czego 652 lokale zostały podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, natomiast w 124 lokalach wykonano ogrzewanie etażowe gazowe, a w 40 ogrzewanie elektryczne – powiedziała Bożena Kus, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach.
Do końca 2021 r. Miasto Gliwice planuje przeznaczyć ponad 144 mln zł na likwidację starych systemów grzewczych w około 5 tys. lokali komunalnych wraz z pracami termomodernizacyjnymi. Mieszkańcy domów prywatnych mogą liczyć na wsparcie w tym zakresie. Na dotacje do wymiany przestarzałych pieców na ekologiczne źródła ciepła oraz na odnawialne źródła energii w ciągu ostatnich dwóch dekad z budżetu miasta przeznaczono ponad 16 mln zł. W ramach zakończonego już programu PONE realizowanego z pożyczki otrzymanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w 2018 r. mieszkańcom przyznano około 190 dotacji. Urzędnicy zachęcają również do przyłączenia do sieci miejskiego ciepła. Miasto Gliwice planuje do 2021 roku przyłączyć do sieci PEC 1 320 lokali komunalnych w budynkach będących stuprocentową własnością gminy. W połączeniu z wymianą ogrzewania przejdą one również termomodernizację.
PEC prowadzi także szereg inwestycji mających na celu obniżenie emisji szkodliwych gazów oraz pyłów do atmosfery. W lipcu w PEC Gliwice rozpocznie się budowa kolejnej linii odsiarczania spalin oraz pierwszych linii odazotowanie na kotłach rusztowych. Umożliwi to spełnienie restrykcyjnych norm środowiskowych dla: SO2, NOx, HF, NH3, HCL i pyłu, które będą obowiązywać od 2023 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.