Jak poinformowali związkowcy z WZZ "Sierpień 80" trzy piece zostały wygaszone w Hucie Łaziska. To kolejny taki przypadek po wstrzymaniu pracy w stalowni ArcelorMittal w Krakowie. Dlatego związkowcy chcą w tej sprawie spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim.
List do premiera Mateusza Morawieckiego w imieniu Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80" wystosował szef związku Bogusław Ziętek. Związkowiec wskazał, że decyzja koncernu ArcelorMittal o wygaszeniu wielkiego pieca w krakowskiej hucie będzie skutkować wysłaniem 1200 osób na zwolnienie postojowe i zmniejszeniem ich zarobków. Wyraził też obawy, że chodzi o czasowe wygaszenie pieca, a to oznaczałoby, że pracownicy stalowni powinni się obawiać o swoją przyszłość. Ziętek poinformował również, że to nie jedyny taki przypadek w ostatnim czasie.
"W ostatnich dniach otrzymaliśmy niepokojącą sytuację, że zarządy RE Alloys oraz Huty Łaziska podjęły decyzję o czasowym wyłączeniu trzech pieców w tej hucie od 1 czerwca na okres minimum trzech miesięcy" - można przeczytać w liście.
Autor listu zwraca uwagę, że mimo wzrostu krajowego zużycia wyrobów stalowych, rodzima produkcja spada, a zwiększa się import węgla i stali do Polski.
"Znamienne jest także i to, że Unia Europejska, która zrodziła się z Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, okazuje się wyrodnym dzieckiem. UE ruguje węgiel i stal z państw członkowskich, tłumacząc to polityka klimatyczną, a jednocześnie jest szeroko otwarta na import surowców spoza krajów Unii. Uderza to w żywotne interesy Polski i wymaga zdecydowanej reakcji.
Przyjęliśmy informację, iż w najbliższych dniach Stały Komitet Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy w sprawie rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych. Lepiej późno niż wcale. Przypomnijmy, że ruch związkowy od szeregu lat domaga się wsparcia branż energochłonnych. Był to jeden z postulatów historycznego, bo pierwszego po 1989 roku strajku generalnego na Śląsku, który odbył się w 2013 roku" - można przeczytać dalej.
Przedstawiciele strony społecznej liczą, że premier spotka się z pracownikami branży hutniczej w trybie pilnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.