W pierwszym kwartale br. zakłady JSW wyprodukowały ok. 3,5 mln t węgla. To mniej o ponad 14 proc. niż w analogicznym okresie minionego roku. Podczas piątkowej konferencji, na której zaprezentowano wyniki finansowe spółki, przedstawiciele JSW przekonywali jednak, że roczny plan wydobycia nie jest zagrożony. Wydobycie w tym roku ma być o kilka procent wyższe niż w 2018 r.
W pierwszym kwartale tego roku kopalnie JSW wyprodukowały prawie 2,4 mln t węgla koksowego oraz ok. 1,1 mln t węgla energetycznego. To o mniej o 14 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (3 mln t węgla koksowego oraz niemal 1,1 mln t węgla energetycznego). Na taka różnicę złożyła się głównie tragedia w ruchu Zofiówka i wyłączenia partii H w tym zakładzie. Utracone zasoby z tej partii to ok. 0,5 mln t węgla koksowego w skali roku.
Produkcyjne wyniki JSW nie na napawają jednak optymizmem, kiedy porównować je do ostatniego kwartału 2018 r. Okazuje się, że są niższe o niemal 7 proc. Pozytywną informacją jest jednak to, że w porównaniu z ostatnim kwartałem 2018 r. wzrosła nieco produkcja węgla koksowego (o niemal 100 tys. t).
Jak argumentował Tomasz Śledź, wiceprezes JSW ds. produkcji, spadek wydobycia w pierwszym kwartale był spowodowany głównie wstrząsem w pokładzie 405/1 poniżej głębokości 850 m w ruchu Szczygłowice.
- Musieliśmy podjąć decyzję o wstrzymaniu wydobycia i skróceniu wybiegu ściany o 60 m. W ten sposób pod ziemią zostało 63 tys. t nie wydobytego węgla - zaznaczył Śledź.
Jak dodał, plan wydobywczy na ten rok nie jest zagrożony i przewiduje poziom produkcji o kilka procent wyższy niż w 2018 r. (przed rokiem zakłady JSW wyprodukowały ok. 15,2 mln t węgla). Istostny wzrost wydobycia ma być widoczny w trzecim i czwartym kwartale. Podczas gdy w pierwszym kwartale średnia liczba pracujących ścian wydbywczych wyniosła 22,9, a w drugim ma wynieść 22,3, to w dwóch kolejnych ma wzrosnąć odpowiednio do 24 oraz 27,3. Oznacza to, że w ciągu całego 2019 r. średnia liczba pracujących ścian ma wynieść 24,1. Wzrosnąć mu również udział węgla koksowego w produkcji i w 2019 r. przekroczyć 70 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.