REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
17 maja 2019 08:59 Portal gospodarka i ludzie : : autor: BL 3.4 tys. odsłon

Obchody jubileuszu 90-lecia Muzeum Śląskiego podczas Nocy Muzeów

w trakcie Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wszystkie prezentowane obecnie wystawy, ale także zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, poznać bliżej pracowników instytucji i skorzystać ze specjalnych atrakcji
fot: Maciej Dorosiński/ARC

Iluminacja „Magiczna kopalnia”, wirtualna podróż do Gdyni statkiem „Love Boat”, fotoplastykon, otwarcie ogrodu społecznego i premiera filmu dokumentalnego o Muzeum Śląskim – to tylko niektóre z atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów przygotowanych przez Muzeum Śląskie. Z okazji obchodzonego jubileuszu 90-lecia instytucji wszystkie zaplanowane na tę wyjątkową noc wydarzenia odbędą się pod wspólnym hasłem: „Nasze urodziny” - poinformował portal netTG.pl Paweł Doś, rzecznik prasowy Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Przenieś się z nami do… Gdyni! 

Na tę jedną noc w roku Górny Śląsk połączy się z Pomorzem, a uczestnicy przekonają się, co łączy Gdynię i Górny Śląsk i czy życie na północy Polski rzeczywiście różni się od tego na południu. Choć Katowice i Gdynię dzieli kilkaset kilometrów, miasta te łączy współczesna historia. Kiedy w 1933 r. ukończono budowanie magistrali węglowej między Górnym Śląskiem a Wybrzeżem, polskie państwo formułowało się na nowo. Budowa portu w Gdyni była obietnicą lepszego życia, ale ambitny plan wymagał ścisłej współpracy między bogatym w zasoby i infrastrukturę południem kraju a północą otwartą na morze – oknem na świat. Współpraca ta była jednym z najważniejszych osiągnięć II Rzeczypospolitej i impulsem do dynamicznego rozwoju Pomorza i Górnego Śląska.

W nawiązaniu do historii tych relacji Muzeum Śląskie oraz Muzeum Emigracji w Gdyni dokonały wymiany kulturalnej. Uczestnicy Nocy Muzeów, którzy odwiedzą gdyńskie muzeum, będą mieli okazję poznać kulturę Śląska, a zwiedzający Muzeum Śląskie – tę znad morza. W budynku stolarni będzie można m.in. zobaczyć część wystawy czasowej „Love Boat. Rozkosze rejsów Stefanem Batorym na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego”, zagrać w gry pokładowe znane ze statku i zrobić sobie zdjęcie na pokładzie transatlantyku oraz zdobyć kolekcjonerską kartkę pocztową. Czas pomiędzy kolejnymi punktami programu umili gra w śląsko-kaszubski flirt towarzyski. Z kolei dla dzieci przygotowano warsztaty tworzenia książek. 

Jedyna taka noc w roku! 

Poza tym w trakcie Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wszystkie prezentowane obecnie wystawy, ale także zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, poznać bliżej pracowników instytucji i skorzystać ze specjalnych atrakcji.

Budynek główny otwarty będzie od godz. 19:00 do 2:00 (ostatnie wejście o godz. 1:00), a w nim, poza spotkaniami z kuratorami na wystawach stałych, na zwiedzających czekać będzie fotoplastykon. Spoglądając przez jego wizjery, zwiedzający ujrzą szczególny zapis czasu transformacji terenu kopalni w siedzibę muzeum. Industrialna przestrzeń ożyje na nowo dzięki trójwymiarowym obrazom.

W Galerii plastyki nieprofesjonalnej poruszymy temat świętowania urodzin i innych okazji na Śląsku, a w szczególności przyjrzymy się bliżej wszelkim jubileuszowym podarunkom. Punktem wyjścia będą oczywiście 90. urodziny Muzeum Śląskiego.

W budynku głównym odbędą się oprowadzania i warsztaty dla dzieci oraz kiermasz wydawnictw muzealnych dostępnych w promocyjnych cenach. W czytelni biblioteki Muzeum Śląskiego zostanie zaprezentowane działanie skanera 3D i możliwości trójwymiarowego skanowania przedmiotu. A w holu przy czytelni będzie można podziwiać prace plastyczne młodych laureatów konkursu „Muzeum Śląskie oczami dziecka”.

W budynku administracyjnym Muzeum Śląskiego uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli zwiedzić pracownię konserwacji, która jest udostępniona do zwiedzania tylko w tę jedną noc w roku. Pracownicy zademonstrują, jak wygląda praca konserwatora, zanim dzieło sztuki trafi do galerii oraz jak wyglądają badania mikroskopem cyfrowym 3D.

Na terenie północnym Muzeum Śląskiego pokazana zostanie iluminacja świetlna „Magiczna kopalnia” i zainaugurujemy działalność ogrodu społecznego, a wydarzenia te uświetni występ DJ-a. Przy maszynowni szybu Bartosz będzie można wysłuchać opowieści o maszynie parowej i postindustrialnych zabytkach Muzeum Śląskiego. Na terenie północnym muzeum stanie także fotobudka, a ci, którzy zgłodnieją w trakcie nocnego zwiedzania, będą mogli skorzystać z oferty foodtrucków. Wjeżdżając na wieżę wyciągową szybu Warszawa II, będzie można podziwiać wieczorną i nocną panoramę Katowic z tarasu widokowego 40 metrów nad ziemią. 

Historia Muzeum Śląskiego na ekranie

O godz. 20.00 w audytorium Muzeum Śląskiego (poziom -4) odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „90 lat Muzeum Śląskiego”, zrealizowanego przez katowicki oddział Telewizji Polskiej. W filmie, którego reżyserem jest Marianna Dufek, a producentem Adam Łukaszek, znajdą się materiały archiwalne i liczne wypowiedzi osób związanych z Muzeum Śląskim. Po seansie odbędzie się dyskusja wokół historii Muzeum Śląskiego, której uczestnikami będą historycy badający dzieje instytucji. Seanse filmu odbędą się także o godz. 22.00, 23.00 i 24.00. 

Wystawy, których nie można przegapić

W budynku CSP będzie można zobaczyć najnowszą wystawę czasową „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”. Zwiedzający poznają bohaterki, które aktywnie uczestniczyły w powstaniach i plebiscycie czy to z bronią w ręku, w fartuchach sanitariuszek, czy przejmując trud opieki nad rodzinami podczas nieobecności w domu mężczyzn - powstańców. Na zwiedzających czekać będzie też tajemnicza „Skrytka powstańców” – pierwszy na Śląsku muzealny pokój zagadek. W stolarni rodziny z dziećmi mogą wyruszyć w fascynującą podróż przez pięć kontynentów dzięki przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka” inspirowanej powieściami Alfreda Szklarskiego. Uwaga – na gry w pokoju zagadek oraz w przestrzeni edukacyjnej obowiązują wcześniejsze zapisy.

W pokopalnianej łaźni zachęcamy do zwiedzenia wystawy „Bliskie, lecz z dalekiego świata”. Ta wyjątkowa na skalę europejską wystawa archeologiczna przedstawia mało znaną historię udomowienia ssaków, która trwa już od około… 40 tysięcy lat! W łaźni odbędzie się również spotkanie z satyrykiem Krzysztofem Czarnotą, a zwiedzanie uświetni koncert Orkiestry Dętej Katowice. 

Spotkajmy się w ogrodzie! 

Podczas Nocy Muzeów zainaugurujemy działalność ogrodu społecznego Muzeum Śląskiego #naszogród, zlokalizowanego w północnej części terenu Muzeum Śląskiego. Przestrzeń ogrodu podzielona jest na strefy funkcjonalne: ogrodniczą z podwyższonymi skrzyniami drewnianymi, przygotowanymi pod sadzenie roślin użytkowych, i relaksacyjną z hamakami, leżakami, lampami w nowoczesnej formie oraz nastrojowym oświetleniem w postaci girlandy. Do dyspozycji użytkowników oddane zostaną również małe zestawy narzędzi ogrodniczych.

W ogrodzie znajduje się także tablica do pisania kredą z elementami nietłukących luster dla najmłodszych użytkowników. Dla dorosłych przygotowano duże stoły oraz zintegrowany zestaw tablic, umożliwiający pozostawianie ważnych notatek i wymianę doświadczeń pomiędzy ogrodnikami. 

Łatwo do nas dotrzeć 

Aby ułatwić uczestnikom Nocy Muzeów dostanie się do wybranych obiektów, Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi specjalne, bezpłatne linie autobusowe S1 i S2. Poza numerem linii autobusy zostaną oznakowane nazwami przystanków docelowych. Autobus linii S1 będzie podróżował na trasie „Katowice Strefa Kultury Muzeum Śląskie” – „Bytom Muzeum Górnośląskie”, a autobus S2 na trasie „Katowice Porcelana Śląska” – „Katowice Strefa Kultury” – „Katowice Muzeum Historii Katowic”. Szczegóły na stronie: www.metropoliaztm.pl.

Również Koleje Śląskie przygotowały dodatkowe nocne połączenia, aby zachęcić do odwiedzania obiektów muzealnych w tę wyjątkową noc. Pociągi będą kursowały z Łaz, Tychów oraz Gliwic w kierunku Katowic. Dodatkowe pociągi zatrzymają się na 30 stacjach. Pełny rozkład jazdy nocnych połączeń można znaleźć na stronie internetowej: www.kolejeslaskie.com. 

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 18 maja. Bilety wstępu do Muzeum Śląskiego w cenie 1 zł dostępne będą w elektronicznym systemie biletowym: www.bilety.muzeumslaskie.pl, a także w holu centralnym i recepcji. Więcej informacji na temat atrakcji przygotowanych przez Muzeum Śląskie i pełny program wydarzenia znaleźć można na stronie www.muzeumslaskie.pl.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • YVJUT
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]