Regiony górnicze Unii Europejskiej potrzebują wsparcia. Trzeba jak najszybciej podjąć działania mające na celu wzmocnienie tkwiących w nich możliwości oraz wykorzystanie potencjałów rozwojowych.
– Regiony górnicze w Europie stają przed dużymi wyzwaniami transformacyjnymi, jak rekultywacja i rewitalizacja terenów poprzemysłowych, przy zagwarantowaniu sprawiedliwej transformacji społecznej – podkreślił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w swoim wystąpieniu podczas debaty w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Skala zmian będzie olbrzymia, ponieważ restrukturyzacja dotyczyć będzie nie tylko gospodarki, ale także energetyki i zatrudnienia. Istotne jest jednak to, że węgiel wciąż pozostanie ważnym źródłem energii i podstawą działalności gospodarczej dla 12 państw członkowskich i 41 regionów. Tylko w Polsce w branży węglowej pracuje obecnie ok. 100 tys. osób. Węgiel zaś tworzy 17 proc. całego miksu energetycznego Unii Europejskiej i zapewnia 20 proc. produkcji elektryczności.
- Kwestia transformacji regionów górniczych jest dyskutowana od lat, teraz przychodzi czas na decyzje budżetowe. W Parlamencie Europejskim udało się przeprowadzić osobne rozstrzygnięcie budżetowe dla sprawiedliwej transformacji regionów. I to nie będą środki jednorazowe. Za nimi pójdą kolejne – zapewnił prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Głos w dyskusji zabrał także Maroš Šefčovič, komisarz ds. unii energetycznej. Przypomniał on, że w grudniu ub.r. podczas konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach zaprezentował długoterminową strategię 2050 dla neutralnej klimatycznie gospodarki i niskowęglowego społeczeństwa. Zastrzegł, że daje ona różne możliwości wyborów technologicznych, aby osiągnąć ten cel w sposób efektywny kosztowo i sprawiedliwy społecznie.
Šefčovič dodał, że inwestycje związane z przekształceniami energetycznymi muszą mieć charakter długoterminowy. Wskazał, że w projekcie przyszłego budżetu unijnego założono wydanie 20 proc. środków na cele klimatyczne, w tym przejście do czystej energii. Ocenił, że Polska ma szanse na uzyskanie znacznej części tych funduszy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.