Zysk operacyjny ArcelorMittal w pierwszym kwartale br. spadł do 800 mln dolarów w porównaniu do 1 mld dolarów w ostatnim kwartale 2018 r. Wg. Lakshmiego N. Mittala, prezesa i dyrektora generalnego ArcelorMittal, to efekt m.in. niższych cen stali wynikających z niższej aktywności gospodarczej i globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych.
Jeszcze gorzej zysk operacyjny największego producenta stali na świecie wygląda, kiedy porównować go z pierwszym kwartałem ubiegłego roku - wtedy był dwukrotnie większy i wyniósł 1,6 mld dolarów. Wskaźnik EBITDA za pierwszy kwartał 2019 r. wyniósł 1,7 mld dolarów (o 15,3 proc. mniej) w porównaniu do 2 mld dolarów w czwartym kwartale 2018 r. Przedstawiciele koncernu argumentują, że jest to spowodowane relacją kosztów do ceny sprzedaży. Zysk netto w pierwszym kwartale 2019 r. wyniósł 400 mln dolarów.
- Nasze wyniki za pierwszy kwartał odzwierciedlają trudną sytuację, z jaką nasza branża borykała się w ostatnich miesiącach. Na rentowność wpłynęły niższe ceny stali wynikające z mniejszej aktywności gospodarczej, a także utrzymująca się globalna nadwyżka mocy produkcyjnych oraz rosnące koszty surowców, będące pokłosiem wydarzeń po stronie podaży w Brazylii - powiedział cytowany w nadesłanym komunikacie Lakashmi N. Mittal.
- Wyzwaniem wciąż pozostaje wysoki poziom importu, zwłaszcza w Europie, gdzie środki ochronne wprowadzone przez Komisję Europejską nie są w pełni skuteczne. Mimo że jesteśmy umiarkowanie zadowoleni ze stabilnych cen w Chinach, nie znajdują one odzwierciedlenia w Europie. Aby dostosować się do obecnych warunków rynkowych, ogłosiliśmy ostatnio ograniczenie produkcji o trzy miliony ton w naszych europejskich zakładach w segmencie wyrobów płaskich. Ważne, aby warunki prowadzenia działalności były porównywalne, bo dzięki temu możliwe będzie zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie opłaty wyrównawczej, tak aby import do Europy wiązał się z ponoszeniem takich samych kosztów, jakie ponoszą europejscy producenci stali - dodał prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.