Jeszcze w tym roku zaczną się pierwsze roboty przygotowawcze związane z budową kopalni Imielin-Północ. Wydobycie węgla ze złoża o tej samej nazwie ma się rozpocząć w 2025 r., a na inwestycję Polska Grupa Górnicza przeznaczy ok. 1,1 mld zł.
Inwestycja ta będzie realizowana w ramach projektu rozbudowy kopalni Piast-Ziemowit. Nowy zakład, który nazwę ma wziąć od złoża, z którego będzie wybierał węgiel, będzie trzecim ruchem zespolonej kopalni Piast-Ziemowit. Budowa kopalni Imielin-Północ to zarazem pierwszy etap inwestycji, która w dalszej kolejności zakłada uzyskanie dostępu do złoża Ziemowit Głęboki, a następnie Piast Głęboki. Razem na całe przedsięwzięcie Polska Grupa Górnicza zamierza przeznaczyć ok. 6 mld zł. Dzięki dostępowi do trzech nowych złóż baza zasobowa kopalni zostanie poszerzona o 300 mln t węgla, a żywotność kopalni przedłużona do 2068 r.
Prace nad uzyskaniem dostępu do złoża Imielin-Północ i budową kopalni rozpoczną się od drążenia przekopu E-4 – stanowiącego główną arterię nowego zakładu. To tędy będzie odbywał się transport ludzi i materiałów oraz wracał urobek do zakładu przeróbki węgla w ruchu Ziemowit.
- Przekop E-4 to tzw. wyrobisko udostępniające prowadzone w skale płonnej. Będzie miało szerokość 5,5 m, między innymi dlatego, aby zapewnić odpowiednie gabaryty dla urządzeń odstawy urobku. Cała inwestycja zacznie się od budowy skrzyżowania portalowego, czyli rozgałęzienia, od którego poprowadzony zostanie nowy odcinek przekopu. W tym celu musimy dokonać przebudowy istniejących wyrobisk, tak aby zabudować skrzyżowanie, a następnie rozpocząć drążenie przekopu E-4. Obecnie jesteśmy na etapie przeprowadzania postępowań przetargowych zarówno na dostawę skrzyżowania, jak i jego zabudowę oraz drążenie przekopu – mówi Marek Maruszczyk, przewodniczący Zespołu ds. budowy kopalni Imielin-Północ oraz rozbudowy kopalni Piast-Ziemowit.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.