Śląsko-dąbrowska Solidarność chce, by w programie Czyste Powietrze znalazły się dotacje do przyłączeń domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych oraz dofinansowanie zakupu elektrofiltrów kominowych. Proponuje też usunięcie zapisów "dyskryminujących" nowoczesne kotły węglowe.
Projekt stanowiska w tej sprawie śląsko-dąbrowska Solidarność zgłosiła na czwartkowe, 9 maja, posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach (WRDS). Sprawa została wstępnie przedyskutowana. Ewentualne przyjęcie stanowiska przesunięto jednak na następne posiedzenie plenarne WRDS.
Zgłaszając projekt pod czwartkowe obrady przedstawiciele Solidarności przypomnieli, że to oni byli jednymi z inicjatorów podjęcia przez WRDS tematyki niskiej emisji. W projekcie zapisano, że konieczność walki ze smogiem i niską emisją to jedno z najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed woj. śląskim.
Solidarność zaproponowała m.in., aby WRDS uznała potrzebę uzupełnienia programu Czyste Powietrze o możliwość dofinansowywania przyłączeń domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych.
"Rozwój ciepła systemowego oraz kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej jest jedną z najbardziej optymalnych metod walki z niską emisją. Działania w tym zakresie są również ważnym elementem Programu dla Ś1ąska, którego WRDS była inicjatorem" - przypomniano w projekcie.
Wskazano, że woj. śląskie, ze względu na gęstość zaludnienia i rozbudowaną infrastrukturę, jest najlepszym miejscem do lokowania inwestycji w zakresie rozwoju ciepła sieciowego oraz kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej. Przyspieszenie działań w tym obszarze jest jednocześnie głównym zadaniem powołanego w marcu br. przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju międzyresortowego zespołu ds. kogeneracji i integracji systemów ciepłowniczych na Śląsku.
"Uwzględnienie wsparcia dla ciepła sieciowego w programie Czyste Powietrze stanowiłoby istotne uzupełnienie działań podejmowanych w tym zakresie" - uznała Solidarność.
Związek zaproponował również, by WRDS zawnioskowała o usunięcie z programu "zapisów dyskryminujących nowoczesne kotły węglowe w ogrzewnictwie indywidualnym". Przypomniano, że w obecnym kształcie programu utrudniona jest możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu kotła węglowego piątej generacji w sytuacji, gdy istnieje możliwość podpięcia do sieci gazowej.
"Takie rozwiązanie nie ma żadnego uzasadnienia ekologicznego, ani ekonomicznego. Przyczynia się natomiast do promowania gazu importowanego głównie z Federacji Rosyjskiej, kosztem ograniczenia rynku zbytu dla węgla produkowanego w polskich kopalniach, co negatywnie wpływa na kondycję tego kluczowego sektora gospodarki w woj. śląskim" - uważa Solidarność.
Jednocześnie związek chciałby umożliwienia dofinansowywania zakupów elektrofiltrów kominowych, "jako wielokrotnie tańszej alternatywy dla wymiany całej instalacji grzewczej w ogrzewnictwie indywidualnym".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.