Zlokalizowane w pobliżu dawnej kopalni osiedle mieszkaniowe Juliusz w Sosnowcu w ciągu roku od modernizacji energetycznej zużyło ponad trzykrotnie mniej energii, co przełożyło się na 39 proc. oszczędności dla mieszkańców - podała firma Dalkia, która jest partnerem samorządu w tym przedsięwzięciu.
Projekt w Sosnowcu to pierwsza w Polsce energomodernizacja mieszkaniowa w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, gdzie Dalkia - jako dostawca energii - udzieliła samorządowi kontraktowej gwarancji utrzymania niskiego poziomu jej zużycia. Projekt wpisał się w krajowy program walki ze smogiem i niską emisją.
W ramach projektu na osiedlu Juliusz przeprowadzono (za ok. 8,5 mln zł) termomodernizację 22 wielorodzinnych budynków mieszkalnych i budynku żłobka, do mieszkań doprowadzono instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, odnowiono pomieszczenia służące wcześniej za składy węgla oraz doprowadzono do wszystkich ponad 500 mieszkań sieć ciepłowniczą. W efekcie zlikwidowano prawie tysiąc przestarzałych węglowych pieców, ograniczając emisję pyłów o ponad 81 t rocznie, a emisję dwutlenku węgla o ponad 8 tys. t.
Ważną częścią tego projektu było wprowadzenie innowacyjnego systemu zarządzania ciepłem na tym obszarze, w ramach którego przez osiem lat Dalkia zagwarantowała określoną ilość ciepła, zużywanego w tym okresie przez mieszkańców, przy zachowaniu pełnego komfortu cieplnego. Dzięki zaawansowanemu systemowi monitoringu i zarządzania zadeklarowane parametry zużycia ciepła nie są przekraczane, a mieszkańcy oszczędzają na rachunkach za ciepło.
Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński ocenił w środę, 8 maja, że dzięki energomodernizacji osiedla Juliusz miasto zyskało podwójnie: poprawiając jakość powietrza oraz podnosząc komfort życia mieszkańców, którzy uzyskali przy tym oszczędności.
- Realizacja tego projektu ma również ogromny wpływ na poprawę wizerunku naszego miasta. Obecnie Sosnowiec jest wymieniany wśród najbardziej innowacyjnych miast w obszarze efektywności energetycznej i walki ze smogiem. Mam nadzieję, że będziemy realizowali tego typu przedsięwzięcia na innych osiedlach w naszym mieście - powiedział prezydent.
Energomodernizacja osiedla Juliusz była elementem lokalnego programu rewitalizacji Sosnowca na lata 2016-2023, którego celem jest m.in. poprawa jakości powietrza, szczególnie na terenach pokopalnianych, gdzie zdecydowana większość budynków wciąż jest ogrzewana piecami węglowymi.
W ubiegłym roku, po doświadczeniach w Sosnowcu, Dalkia nawiązała współpracę w zakresie efektywności energetycznej z dwoma kolejnymi lokalnymi partnerami: Gdynią oraz z miejską spółką Beskid Żywiec, z którą współpracuje na rzecz efektywności energetycznej, likwidacji niskiej emisji i samowystarczalności energetycznej w Żywcu.
Grupa Dalkia jest spółką zależną francuskiego koncernu energetycznego EDF. Grupa jest operatorem 350 sieci ciepłowniczych w ośmiu krajach; ogrzewa ok. 2 mln mieszkań i dostarcza media do ok. 2 tys. odbiorców przemysłowych. Zatrudnia 15,5 tys. pracowników. Jej roczne obroty przekraczają 4 mld euro.
Strategicznym celem grupy Dalkia jest osiągnięcie do końca 2022 r. co najmniej 50-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych bądź energii odzyskanej w całości dostarczanego odbiorcom ciepła i prądu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.