Budowa bloku o mocy 496 MW w Elektrowni Turów w spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna weszła w fazę rozruchu. Zaawansowanie robót objętych kontraktem, według raportu wykonawcy, wynosi ok. 89 proc. - poinformowała portal netTG.pl Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK, w środę 8 maja.
Nowa jednostka z zapasem spełni rygorystyczne normy środowiskowe nałożone przez Unię Europejską, a wyprodukowana w niej energia elektryczna wystarczy do zaspokojenia potrzeb ok. 1 mln gospodarstw domowych - czytamy w komunikacie PGE GiEK.
Nowy blok gotowy na konkluzje BAT
W jednostce zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, mające zagwarantować wysoką sprawność produkcji energii elektrycznej i pozwolić na efektywne wykorzystanie zasobów węgla brunatnego w złożu Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Jednocześnie zachowane muszą być wszystkie standardy ekologiczne. Nowy blok będzie spełniać surowe normy ochrony środowiska. Jego emisja dwutlenku siarki (SO2) w porównaniu z wyłączonymi blokami nr 8, 9 i 10 zmniejszy się prawie 20-krotnie. Emisja pyłów spadnie około 10-krotnie. W związku z wymaganiami polityki klimatycznej blok przygotowany będzie pod budowę instalacji wychwytu dwutlenku węgla ze spalin. Nowa inwestycja będzie też przystosowana do rygorów emisyjnych wynikających z tzw. konkluzji BAT (Best Available Techniques), zakładających wdrożenie najlepszych i najbardziej proekologicznych dostępnych technologii, które zaczną obowiązywać od 2021 r.
– Budowa nowoczesnego i wysokosprawnego bloku energetycznego w Turowie, obok budowanych bloków w Elektrowni Opole, jest przykładem realizacji celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nowy blok w Elektrowni Turów to nie tylko jedna z najnowocześniejszych tego typu jednostek na świecie, ale również gwarancja przedłużenia działalności turoszowskiego kompleksu wydobywczo-wytwórczego aż do całkowitego wykorzystania pokładów węgla brunatnego z pobliskiej kopalni, a co za tym idzie, zapewnienia przez kolejne lata wielu atrakcyjnych miejsc pracy i dalszego, dobrego funkcjonowania gospodarki w tym regionie – mówi Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Budowa bloku na ostatniej prostej
W listopadzie 2018 r. przeprowadzono pomyślnie próbę ciśnieniową kotła, co pozwoliło przejść z fazy prac montażowych w fazę rozruchu bloku. Pierwsze rozpalenie kotła na oleju lekkim oraz przeprowadzenie procesu czyszczenia chemicznego układu ciśnieniowego bloku zaplanowano na III kwartał 2019 r. Po zakończeniu procesu czyszczenia i ustabilizowaniu pracy kotła przy spalaniu jedynie oleju lekkiego oraz wytworzeniu wymaganej warstwy ochronnej, w I kwartale 2020 r. podane zostanie paliwo główne – węgiel brunatny. Rozpalenie kotła i podanie pary na turbinę potwierdzi wejście w etap gorącego rozruchu bloku, który zakończy się synchronizacją turbozespołu z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Przekazanie bloku do eksploatacji zgodnie z kontraktem nastąpi do 30 października 2020 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.