Niezapomniane – Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku. Taki tytuł nosi wystawa, która już 3 maja br. zostanie otwarta w pomieszczeniach Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Okazuje się, że kobiety można odnaleźć w każdej z form działalności powstańczej. Walczyły z bronią w ręku, chociaż były to sytuacje epizodyczne, kopały okopy, organizowały pomoc rannym, były kurierkami i tłumaczkami, obsługiwały telefony oraz telegrafy, pisały na maszynach rozkazy. Najczęściej pochodziły z górniczych rodzin. Miały opinię niezwykle odpowiedzialnych i zdyscyplinowanych, a także zachowujących spokój i zimną krew.
- W narracji dotyczącej powstań śląskich i akcji plebiscytowej utrwaliło się postrzeganie mężczyzn jako jedynych bohaterów tych wydarzeń. Rola kobiet jest praktycznie nieznana. Jej odtworzenie było wielkim wyzwaniem. Udało się to dzięki wielu żmudnym badaniom – powiedziała Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.
Autorzy wystawy w ciekawy sposób przedstawili eksponaty w postaci archiwalnych zdjęć, dokumentów, strojów, plakatów i narzędzi codziennego użytku tworzących nastrój tamtych czasów. Pochodzą one przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, innych placówek muzealnych w regionie: Chorzowa, Gliwic, Katowic, Raciborza, Rudy Śląskiej, Rybnika i Zabrza, a także ze zbiorów prywatnych potomków powstańców śląskich.
- Cięgle zachęcamy tych wszystkich, którzy posiadają w swych zbiorach stare dokumenty, fotografie do dzielenia się nimi. Temat obecności kobiet w trakcie działań powstańczych i plebiscytowych nie jest zamknięty – zapowiedział Paweł Parys, historyk, pracownik Muzeum Śląskiego, który prowadził badania nad udziałem kobiet w powstaniach i plebiscycie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.