O pięć hektarów kosztem Lasów Państwowych ma się powiększyć obszar, na którym fedruje kopalnia odkrywkowa piaskowca w Braciszowie w województwie opolskim. Starania o zwiększenie areału kopalni trwają już ponad trzy lata.
Wniosek kopalni dotyczący wydania decyzji środowiskowej wpłynął do Urzędu Miejskiego w Głubczycach 16 marca 2016 r. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach została natomiast wydana przez głubczyckiego burmistrza 16 listopada 2018 r. To kolejny krok ku przekazaniu na rzecz kopalni gruntów leśnych, znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa Prudnik. Znajdują się tam młode drzewostany liczące sobie 22 lata.
- To część oddziału 100a i część oddziału 100b. Razem ok. 4,60 ha na północny zachód od istniejącego wyrobiska - stwierdził Rafał Kasza, specjalista do spraw gospodarki rolnej, łowieckiej i edukacji ekologicznej z Nadleśnictwa Prudnik.
Obecna koncesja obowiązuje do 31 grudnia 2028 r. Władze spółki szacują, że podjęcie eksploatacji na terenach uzyskanych od Nadleśnictwa Prudnik może nastąpić na początku przyszłego roku.
- Aktualnie przygotowujemy wniosek o zamianę koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża piaskowca Braciszów, którego podstawą jest decyzja o środowiskowych uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia - poinformował nas Henryk Kowalczyk, prokurent KOSD SA w Niemodlinie.
Spodziewany termin złożenia wniosku do Urzędu Marszałkowskiego w Opolu to połowa tego roku. Kamieniołom w Braciszowie jest najdalej na wschód położonym zakładem górniczym w polskich Sudetach. Braciszów leży u wschodniego podnóża Gór Opawskich, na Płaskowyżu Głubczyckim. Tutejszy kamieniołom piaskowca prowadzi Kopalnia Odkrywkowa Surowców Drogowych S.A. w Niemodlinie. Kopalnia znajduje się we wzniesieniu Widnogóra (433 m n.p.m.) i produkuje m.in. kamień łamany, grys i tłuczeń. Transport urobku odbywa się drogami publicznymi, a eksploatacja przebiega bez konfliktów z sąsiadem, czyli Lasami Państwowymi. Odczuwalną uciążliwością bywa tylko okresowe zapylenie w czasie pracy maszyn kruszących.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.