Po dwa dodatkowe kursy pociągów na głównych liniach w obrębie Górnośląsko-Zagłębiowskej Metropolii (GZM) zamierza w najbliższych miesiącach zamówić ta organizacja na swoim terenie. W środę, 24 kwietnia, zgromadzenie Metropolii przeznaczyło na ten cel 1,2 mln zł ze swojego budżetu.
Przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak zaznaczył, że będzie to początek realizacji założeń tzw. kolei metropolitalnej, na podstawie przedstawionej z końcem stycznia koncepcji przygotowanej przez ekspertów Politechniki Śląskiej. Pierwszy etap tych działań to tzw. dogęszczenie połączeń na istniejących trasach kolejowych: Gliwice-Dąbrowa Górnicza Ząbkowice oraz Tarnowskie Góry-Tychy Miasto.
- Mówimy o uruchomieniu dwóch par pociągów praktycznie w każdym kierunku, czyli na Tychy, na Tarnowskie Góry, na Gliwice i na Dąbrowę Górniczą. Zgodnie z naszymi ustaleniami z Kolejami Śląskimi na kierunku Dąbrowa Górnicza-Katowice-Gliwice od tego roku już zwiększono częstotliwość kursowania pociągów - powiedziałł Karolczak.
- Jest to niejako realizacja pierwszego etapu projektu kolei metropolitalnej, czyli szansy zwiększenia częstotliwości kursowania pociągów, aby móc pociągi ujmować w naszym planie transportowym i mieć szansę takiej realizacji siatki połączeń autobusów i tramwajów, aby umożliwić pasażerom przesiadanie się z nich na pociągi, gdzie jest to efektywne, szczególnie pod kątem czasowym i finansowym - dodał przewodniczący zarządu GZM.
Według uzasadnienia środowej uchwały pomoc zostanie wykorzystana na sfinansowanie dodatkowych połączeń kolejowych - zgodnie z porozumieniem z października zeszłego roku władz Metropolii i województwa śląskiego, dotyczącym rozszerzenia obowiązującego na terenie GZM systemu taryfowo-biletowego w ramach tzw. Metrobiletu.
"W efekcie mieszkańcy Metropolii będą mogli skorzystać zarówno z nowej zintegrowanej oferty biletu autobusowo-kolejowego pn. Metrobilet oraz z dodatkowych połączeń kolejowych w obrębie GZM" - napisano w uzasadnieniu środowej uchwały.
O zamówieniu przez Metropolię dodatkowych kursów pociągów, a także wprowadzeniu obejmującej kolej oferty taryfowo-biletowej, tzw. Metrobiletu, odpowiedzialny za transport członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek mówił m.in. w połowie kwietnia podczas targów Silesia Komunikacja w Sosnowcu.
Nawiązując wówczas do założeń koncepcji kolei metropolitalnej Kwitek przypomniał, że zakładany na lata 2019-2021 pierwszy etap ich wdrażania to zwiększenie pracy przewozowej na istniejących głównych liniach.
- To już rozpoczęliśmy, w tej chwili trwają negocjacje - informował.
- Pierwszy element to integracja taryfowa (organizowanej przez Metropolię komunikacji miejskiej - PAP) z Kolejami (Śląskimi - PAP). Zwiększymy również pracę przewozową kolei: Metropolia przeznaczy w tym roku na ten 1,2 mln zł; mam nadzieję, że od czerwca na tory ruszą kolejne składy na wymagające tego główne linie - mówił na targach członek zarządu Metropolii.
Według wcześniejszych informacji GZM zamierza także kupić w ciągu trzech lat - pod kątem zwiększenia pracy eksploatacyjnej przez należące do województwa śląskiego Koleje Śląskie - tabor kolejowy za ok. 250 mln zł. W kolejnych etapach, rozplanowanych wstępnie do 2036 r., zakładane są m.in. budowa nowych połączeń, w tym do lotniska Katowice, czy budowa nowych przystanków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.