Jeśli prześledzimy informacje medialne na temat górnictwa, to można wyciągnąć z nich wniosek, że górnictwo to przeżytek, niepotrzebna branża, od której się odchodzi – podkreśla Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
- W rzeczywistości to wygląda zupełnie inaczej. Kiedy spotykamy się na International Mining Forum z przedstawicielami różnych państw z Unii Europejskieij i spoza niej, to widzimy jak poważnie traktowane są na świecie sprawy związane z wydobyciem różnego rodzaju surowców mineralnych – mówi prezes GIPH.
Podkreśla, że warto się spotykać, aby pokazywać, że świat bez surowców mineralnych po prostu nie istnieje, a źródła odnawialne nie są w stanie nam zastąpić energii pozyskiwanej np. z węgla.
- Warto podkreślać także, jak ważne są tzw. surowce krytyczne, w tym węgiel koksujący, bez którego nie ma stali, a bez stali nie może praktycznie funkcjonować żadna dziedzina przemysłu. Warto także zwrócić uwagę na ogromny postęp technologiczny i to, jak bardzo mamy w obecnej chwili innowacyjne górnictwo. To cyfryzacja, robotyzacja, kosmiczne technologie, które zostały sprowadzone pod ziemię. Z tego ani społeczeństwo, ani nawet inne branże nie zdają sobie sprawy.
- Polskie górnictwo ma ogromny potencjał, jest innowacyjne i to jest kierunek, w którym powinniśmy je w dalszym ciągu rozwijać, aby było bardziej bezpieczne, wydajne. Niewątpliwie górnictwo będzie nadal potrzebne – mówi Janusz Olszowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.