Do końca kwietnia br. firmy, które chcą być biznesowo obecne w projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego, mają czas na zgłoszenie uwag i oczekiwań w ramach uzgodnień strategicznych dotyczących budowy planowanego portu - poinformowała we wtorek, 16 kwietnia, PAP spółka Centralny Port Komunikacyjny.
- Rozpoczęliśmy konsultacje koncepcyjnych założeń CPK z naszymi partnerami branżowymi. To będzie bezcenna baza wiedzy, która posłuży nam do przygotowania planu generalnego Portu Lotniczego Solidarność z uwzględnieniem ich potrzeb operacyjnych - powiedział cytowany w komunikacie pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.
- Lotniska nie da się wybudować bez wsłuchiwania się w głos tych, którzy będą z niego korzystać i świadczyć dla niego usługi - dodał.
Jak przekazano, w inauguracyjnym spotkaniu udział wzięło ponad 60 przedstawicieli firm, zainteresowanych CPK. Wśród nich znaleźli się m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, BARIP, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Poczta Polska, Orlen, LOTOS, PERN, Straż Graniczna, LOT AMS, LS Airport Services, LS Technics, Welcome Airport Services, Krajowa Administracja Skarbowa, Polski Holding Hotelowy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, FedEx, DHL, UPS i TNT Express.
- Wydarzenie rozpoczęło cykl spotkań z partnerami biznesowymi CPK. To pierwsze w Polsce tak szerokie forum uczestników lotniskowego procesu inwestycyjnego. W trakcie pierwszego spotkania przedstawiliśmy założenia koncepcji planowanego portu - powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Sawicki, odpowiedzialny w zarządzie CPK za część lotniskową inwestycji.
Jak wyjaśniono, spółka zaprezentowała wstępną definicję portu lotniczego Programu CPK (tzw. model systemowy lotniska).
"W zakresie tzw. infrastruktury airside został w nim uwzględniony m.in. zakładany układ równoległych dróg startowych (dwóch w ramach etapu pierwszego oraz dodawanych etapowo i w zależności od zapotrzebowania kolejnych: z czterema w układzie docelowym) oraz dróg kołowania i płyt postojowych. Wśród elementów infrastruktury landside znalazły się np. terminale: pasażerski, cargo i general aviation, a także zintegrowana z terminalem pasażerskim stacja kolejowa oraz parkingi i drogi wewnętrzne" - czytamy.
Jak dodano, definicja portu lotniczego uwzględnia też m.in. infrastrukturę utrzymania technicznego, pojazdów, paliwową, odladzania samolotów, a także Lotniskową Straż Pożarną oraz przyłącza: energetyczne, gazowe i kanalizacyjne.
Ponadto, w trakcie spotkania przedstawiono m.in. planowane etapy inwestycji, założenia spółki CPK dotyczące formuły i zakresu współpracy.
"Do końca kwietnia zaproszone firmy mają czas na zgłoszenie swoich uwag i oczekiwań" - czytamy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.