W Brukseli zainaugurowano w poniedziałek, 8 kwietnia, działalność Sekretariatu Platformy Wsparcia Regionów Górniczych. Ma pomóc w odpowiedzialnej transformacji regionów górniczych.
- Unia Europejska dokonała strategicznego wyboru by przejść na małoemisyjną ekonomię. Ta przemiana przyniesie wiele korzyści, ale też przynosi nowe przemysłowe i socjalne wyzwania. Regiony węglowe doświadczą tego jako pierwsze. Nie chcemy zostawić ich samym sobie. Musimy mieć wystarczające zasoby finansowe, by wesprzeć ich przemianę – podkreślił prof. Jerzy Buzek.
Środki na działalność Sekretariatu Platformy Wsparcia Regionów Górniczych pojawiły się m.in. dzięki poprawkom do budżetów UE na lata 2018 i 2019. Jego zadaniem będzie wspieranie współpracy między regionami górniczymi skupionymi w Platformie, w tym pomoc w opracowywaniu projektów pod późniejsze ich finansowanie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej.
Regionów, które współpracować będą z Platforma jest 31. Znajdują się w 12 państwach Europy. Zatrudnionych jest tam 240 tys. osób.
- Chcemy uprościć rozwój nowych działań w regionach węglowych by powstawały nowe miejsca pracy. Ważne jest zapewnienie perspektyw dla pracowników, trzeba stworzyć nowe miejsca pracy, alternatywy i finansowanie tego wszystkiego - mówi Dominik Ristori, dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej ds. Energii w Komisji Europejskiej.
Pomysł zaproponowany przez Jerzego Buzka, by na wsparcie regionów górniczych przeznaczyć 5 miliardów euro na lata 2021-2027, został poparty przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) oraz Parlament Europejski.
- Jestem przekonany że wspólnie z Komisją będziemy kontynuowali te działania, które zakończą się sukcesem, chodzi o naszych obywateli. Musimy pokazać, że jesteśmy odpowiedzialni, jako państwa członkowskie. Nie możemy zostawić samym sobie obywateli regionów Górniczych – dodał Jerzy Buzek, który przewodniczy Komisji ITRE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jeśli za to 'wsparcie' regionów górniczych weźmie się pan profesor B. to nastąpi rychły ich upadek.