W najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia, o godz. 12.00 w budynku głównym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy pt. „In magnis voluisse sat est - W rzeczach wielkich wystarczy chcieć – historia powstania Akademii Górniczej”. Ekspozycja jest jednym z centralnych wydarzeń w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia AGH - poinformowała portal netTG.pl Natalia Bujak z Biura Prasowego AGH.
8 kwietnia 1919 r. Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej podjęła uchwałę w sprawie założenia i uruchomienia Akademii Górniczej w Krakowie. Dokładnie w 100. rocznicę tego wydarzenia w AGH zostanie otwarta wystawa dotycząca historii powstania Akademii Górniczej.
Ramy chronologiczne ekspozycji obejmują okres od lat 60. XIX w. aż do wybuchu II wojny światowej. Wystawa prezentuje wybrane wydarzenia oraz związane z nimi archiwalne dokumenty i zdjęcia, w tym m.in. dzieje długoletnich starań o założenie Akademii Górniczej prowadzone w drugiej połowie XIX w., osiągnięcia Komitetu Organizacyjnego działającego w latach 1913–1921, a także otwarcie uczelni i jej rozwój w dwudziestoleciu międzywojennym, który dramatycznie przerwał rok 1939.
Podczas wernisażu odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających wybitnych działaczy Komitetu Organizacyjnego Akademii Górniczej – prof. Jana Zarańskiego, pierwszego profesora uczelni, znawcę prawa górniczego oraz prof. Józefa Morozewicza – przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, profesora UJ, wybitnego mineraloga i petrografa.
Motto wystawy pochodzi z listu pożegnalnego, który prof. Jan Zarański skierował do społeczności Akademii: „To co w mojem wielkiem przywiązaniu do stanu górniczego dla powstania i organizacji Uczelni uczyniłem, było prostym obowiązkiem posła i obywatela kraju. W wykonaniu tego obowiązku nie mogę przyznać się do przypisywanych mi zasług, które w większym stopniu zawdzięczam mej działalności, kierującej się jedynie zasadą: in magnis voluisse sat est”.
Wystawę będzie można oglądać w gmachu głównym AGH do 30 czerwca br. Wstęp na ekspozycję jest wolny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.