Skawina (woj. małopolskie) rozważa wprowadzenie zakazu instalowania pieców na paliwa stałe (węgiel i drewno) w nowo powstających budynkach. Rada Miasta przyjęła uchwałę intencyjną, która zaleca burmistrzowi zwrócić się do Sejmiku Województwa Małopolskiego z wnioskiem o taki zakaz.
Projektodawcą uchwały był burmistrz miasta i gminy Skawina Norbert Rzepisko. W czwartek, 28 marca, w rozmowie z PAP zapowiedział, że odpowiedni wniosek wpłynie do Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Zapytany o to, czym mieszkańcy będą ogrzewać domy, jeśli wejdzie w życie zakaz instalowania pieców na paliwa stałe, odpowiedział, że alternatywą są paliwa gazowe (ponad 80 proc. gminy jest zgazyfikowana - PAP). Wskazał, że poprawka do uchwały dopuszcza też użycie ekologicznych, spełniających atesty kominków. Według burmistrza dobrym rozwiązaniem są też odnawialne źródła energii - np. fotowoltaika, pompy ciepła.
Decyzję radnych Skawiny pochwala Krakowski Alarm Smogowy, który w czwartkowym komunikacie dla mediów napisał, że proponowane "rozwiązanie może pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza w Krakowie, gdyż źródłem dużej części zanieczyszczeń utrzymujących się nad naszym miastem jest właśnie napływ z gmin ościennych".
Według Skawińskiego Alarmu Smogowego (SAS) decyzja radnych Skawiny, polecająca burmistrzowi zwrócenie się do Sejmiku Województwa Małopolskiego z wnioskiem o wprowadzenie zakazu instalowania w nowych budynkach źródeł ogrzewania na paliwa stałe, ma precedensowy charakter. Alarm wskazał, że Rada Miasta w Skawinie jako pierwsza podkrakowska gmina (z terenu tzw. smogowego obwarzanka podkrakowskiego) przyjęła uchwałę zakazującą instalację pieców na węgiel i drewno w nowo powstających budynkach.
Burmistrz Skawiny poinformował, że w mieście i gminie wzrosła świadomość o szkodliwości zanieczyszczonego powietrza i o konieczności korzystania z ekologicznych źródeł energii. W gminie wymieniono ponad 600 starych kotłów, a w tym roku ma zostać wymienionych kolejne 600.
- Na następne lata też mamy zadeklarowane środki na wymianę szkodliwych źródeł energii - podkreślił burmistrz. W jego ocenie jakość powietrza w Skawinie poprawi się w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat. Wskazał, że chodzi nie tylko o wymianę źródeł energii w gospodarstwach domowych, ale i w firmach.
- Współpracę z nami deklarują największe przedsiębiorstwa - zaznaczył.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.