Bioeko Grupa Tauron powiększyło posiadaną flotę pojazdów służących do przewozu Ubocznych Produktów Spalania (UPS). Chodzi o cztery zestawy ciągników siodłowych z naczepami typu autocysterna do przewozu popiołów lotnych.
- Zakup czterech autocystern jest istotnym etapem budowania profesjonalnej floty transportowej. Jest to również krok w budowaniu bezpieczeństwa pracy bloków energetycznych i uniezależnianie się Grupy Tauron od operatorów zewnętrznych – podkreślił Andrzej Grela, prezes zarządu Bioeko Grupa Tauron. Bioeko to specjalistyczny operator prowadzący działalność handlową związaną ze sprzedażą i zagospodarowaniem Ubocznych Produktów Spalania oraz Ubocznych Produktów Wydobycia pochodzących z zakładów Grupy Tauron.
Nowe pojazdy są wykorzystywane do transportu popiołów lotnych pochodzących z kotłów konwencjonalnych i fluidalnych Tauron Wytwarzanie oraz Tauron Ciepło. Popioły te są sprzedawane lub zagospodarowywane, np. poprzez wykorzystanie w zakładach górniczych w profilaktyce przeciwpożarowej. Zakupione cysterny mają możliwość przewiezienia powyżej 250 tys. t popiołów rocznie.
Pod koniec 2018 r. spółka podpisała umowy dotyczące sprzedaży i zagospodarowania ubocznych produktów spalania i produktów powstałych w wyniku procesu odsiarczania spalin z bloku energetycznego 910 MW. Umowy te przewidują, że po uruchomieniu nowego bloku w Jaworznie, Bioeko przejmie pełną odpowiedzialność za powstałe tam popioły lotne, żużle oraz gipsy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.