Pasażerowie pociągów jadących w kierunku granicy ze Słowacją w Zwardoniu muszą się liczyć z utrudnieniami z powodu modernizacji trasy. Od 11 marca od Żywca do Węgierskiej Górki będzie kursować zastępcza komunikacja autobusowa - podały w czwartek, 7 marca, Polskie Koleje Państwowe PLK.
- Zastępcza komunikacja autobusowa przewidziana jest od 11 marca do 17 kwietnia w godz. od 8 do 14, a także nocą z 15 na 16 marca, z 16 na 17, z 22 na 23 i z 23 na 24 marca - poinformowała Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK.
Szczegóły dotyczące zmian pasażerowie mogą znaleźć na stacjach i przystankach oraz na www.portalpasazera.pl. Informacje będą również przekazywane przez megafon.
Głowacka podała, że podczas dotychczasowych prac na odcinku z Żywca do Węgierskiej Górki wymieniono do tej pory osiem kilometrów torów i sieci trakcyjnej.
Kończą się już prace na przystankach między Żywcem i Węgierską Górką: Radziechowy-Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina. Perony zostały wyposażone w wiaty, ławki i gabloty informacyjne, zainstalowano nowe oświetlenie i oznakowanie. Perony dostosowano do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się.
Głowacka dodała, że modernizacja szlaku objęła również 21 obiektów inżynieryjnych, w tym mosty nad rzekami Leśnianką i Sołą. Wymieniono nawierzchnię na 10 przejazdach kolejowo-drogowych, trzy otrzymają sygnalizację świetlną. Przejazdy zyskają nowe oświetlenie i monitoring. Montaż nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym zwiększy poziom bezpieczeństwa.
PKP PLK w maju 2018 r. podpisały umowę za prawie 35 mln zł netto na przebudowę trasy Żywiec-Węgierska Górka. Inwestycja umożliwi sprawniejsze i szybsze przejazdy pociągów. Po zakończeniu robót składy będą mogły tamtędy jechać z prędkością do 100 km na godzinę, czyli dwukrotnie szybciej niż dotychczas. We wrześniu ub.r. spółka informowała, że zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2019 r.
Projekt jest częścią modernizacji linii kolejowej nr 139 na odcinku od Czechowic-Dziedzic przez Bielsko-Białą do Zwardonia na granicy ze Słowacją. Jego koszt wynosi 200 mln zł i finansowany jest z budżetu państwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.