Geert Verbeeck, dotąd dyrektor generalny i wiceprezes ArcelorMittal Poland, został prezesem tego największego w Polsce koncernu hutniczego. Zastąpił Sanjay'a Samaddara, który ustąpił ze stanowiska po blisko 10 latach kierowania spółką. Samaddar będzie teraz szefem rady nadzorczej firmy.
- Były to lata niezwykłych inwestycji i transformacji, dzięki którym zmieniliśmy kształt polskiego hutnictwa. Lata, które zawsze będę cenił - powiedział ustępujący prezes Sanjay Samaddar, cytowany we wtorkowym komunikacie prasowym spółki. Zapewnił, że będzie nadal wspierał grupę, współpracując z władzami i sektorem publicznym.
Rezygnacja Samaddara z kierowania polską spółką wiąże się z objęciem przez niego stanowiska dyrektora ds. personalnych i systemów informatycznych w ArcelorMittal Europe - wyroby płaskie.
Zmiany w składzie zarządu ArcelorMittal Poland zatwierdziła we wtorek rada nadzorcza spółki. Wcześniej dokonane zostały zmiany w samej radzie, której zefem został ustępujący prezes zarządu.
Nowy prezes największego krajowego producenta stali, Belg Geert Verbeeck, od blisko czterech lat był dyrektorem generalnym i wiceprezesem spółki. W ocenie Samaddara, jego następca "doskonale zna działalność firmy".
Verbeeck z jest związany z grupą ArcelorMittal od 1989 r., kiedy został głównym architektem oprogramowania w ówczesnym zakładzie Sidmar. Był odpowiedzialny za kilka projektów IT w obszarze dostaw oraz produkcji w ArcelorMittal Gent, Tailor Steel Gent oraz w Bremie. Pracował na stanowiskach głównego architekta IT w Bremie i Gandawie, gdzie w 2004 r. został szefem automatyki przemysłowej. W 2007 r. został dyrektorem stalowni, był też dyrektorem zarządzającym częścią surowcową w ArcelorMittal Gent. Jest specjalistą z zakresu inżynierii lądowej i wodnej oraz informatyki, wykształconym na belgijskim Uniwersytecie Leuven.
Nowym wiceprezesem ArcelorMittal Poland został Czesław Sikorski, odpowiedzialny w zarządzie za produkcję koksu i projekty specjalne. Sikorski, od początku kariery zawodowej związany z Zakładami Koksowniczymi w Zdzieszowicach, jest w zarządzie AMP od 2009 r., a jesienią 2011 r. objął stanowisko dyrektora zarządzającego oddziału surowcowego spółki.
Ponadto do zarządu spółki dołączyli we wtorek dyrektorzy zarządzający odpowiedzialni za trzy obszary produkcyjne - surowcowy, wyrobów płaskich i wyrobów długich: Tomasz Dziwniel, Bogdan Mikołajczyk oraz Herv, Mouille. W zarządzie pozostali ponadto Adam Preiss (dyrektor finansowy, w zarządzie od 2015 r.) i Tomasz Ślęzak (dyrektor energii i ochrony środowiska, członek zarządu odpowiedzialny za relację z sektorem publicznym).
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce - skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jego skład wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do grupy należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie.
ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób; kolejne ponad 3 tys. pracuje w spółkach zależnych. Firma produkuje stalowe wyroby długie, płaskie, specjalne oraz półwyroby na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego. Wartość dotychczasowych inwestycji AMP to ok. 6 mld zł. Firma należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali, którego obroty sięgnęły w 2017 roku 68,7 mld dol., a łączna produkcja stali surowej w zakładach firmy przekroczyła 93 mln ton. (PAP)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.