Teren po Kopalni Owczary w Górzycy ma zostać przeznaczony pod budowę zakładów przemysłowych. Nie stanie się to jednak jeszcze w tym roku, jak liczyły władze gminy.
- Zostało już tylko około 10-15 proc. złoża - powiedział nam Sławomir Czapłon z Urzędu Gminy w Górzycy w województwie lubuskim. - Teren jest sukcesywnie wyłączany z użytku. Liczyliśmy, że w tym roku będzie koniec eksploatacji, ale potrwa ona jeszcze kilka lat. Chcielibyśmy, żeby w tamtym miejscu powstał inny zakład przemysłowy.
Kopalnia Owczary funkcjonuje na terenie Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Znajduje się w północnej części wsi Górzyca, niedaleko miejscowości Owczary, w pobliżu drogi krajowej nr 31 ze Szczecina do Słubic. Wydobycie prowadzone jest metodą odkrywkową we wzgórzu, na którym kilkaset lat wcześniej mieściła się siedziba biskupstwa lubuskiego. Kopalnia jednak nie stanowi zagrożenia dla zabytku, gdyż po katedrze zostały tylko pozostałości archeologiczne.
Górzycka kopalnia eksploatuje piasek i żwir pod budowę dróg i wałów przeciwpowodziowych. Działka, na której się znajduje, należy do gminy i jest przez nią dzierżawiona prywatnemu przedsiębiorcy. Cały teren objęty w przeszłości i współcześnie eksploatacją liczy 10 hektarów, jednak koncesją górniczą objętych jest tylko kilka hektarów. Odbiór uroku odbywa się transportem samochodowym. Kopalnia nie posiada bowiem bocznicy kolejowej. Niedaleko od niej przebieg linia kolejowa nr 273 zwana magistralą nadodrzańską, po której transportowany jest węgiel z Górnego Śląska do portów w Szczecinie i Świnoujściu.
Na początku lutego br. gmina Górzyca ogłosiła zamówienie na złożenia oferty cenowej wykonania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Plan obejmie również teren obecnej kopalni, jednak dopiero po zakończeniu eksploatacji. Gmina planuje przeznaczyć teren pokopalniany pod innego rodzaju działalność przemysłową.
Górzyca leży na terenie powiatu słubickiego, przy granicy z Republiką Federalną Niemiec. Kopalnia Owczary jest więc jednym z najdalej na zachód Polski wysuniętych zakładów górniczych. Na terenie Górzycy znajduje się jeszcze druga kopalnia, eksploatująca piasek, w północnej części miejscowości. Nawet jeśli i ona kiedyś zakończy działalność, nie będzie to oznaczało pożegnania z widokiem transportów z urobkiem
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.