Kosztem blisko 15,3 mln zł przy Stadionie Miejskim w Tychach powstanie nowy stadion lekkoatletyczny. Jak podało we wtorek, 19 lutego, miasto, wyłoniono jego wykonawcę w szóstym postępowaniu przetargowym.
Chodzi o nowy obiekt zastępujący pod względem funkcji dawny stadion przy ul. Edukacji 7, na którym tyscy lekkoatleci trenowali w latach 1970-2012. Obiekt ten został rozebrany ze względu na budowę obecnego, typowego stadionu piłkarskiego na 15,3 tys. miejsc, wykorzystywanego przez klub GKS Tychy.
Stary stadion został zburzony w 2013 r.; w kolejnych dwóch latach powstał nowy piłkarski obiekt. Miasto już wtedy zapowiadało budowę nowego obiektu lekkoatletycznego - w pobliżu, w miejscu obecnego pola golfowego. Powstał projekt, jednak kolejne postępowania w ostatnich latach nie przynosiły wyboru wykonawcy.
We wtorek biuro prasowe tyskiego magistratu poinformowało o rozstrzygnięciu szóstego przetargu w tej sprawie. Wybrano ofertę firmy GretaSport z Dąbrowy Górniczej, która zaproponowała cenę niespełna 15,3 mln zł. Tyscy samorządowcy zastrzegli, że będą mogli podpisać umowę po weryfikacji złożonych przez wykonawcę dokumentów.
- Miasto posiada już projekt budowlany, który spełnia wytyczne Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dla stadionu lekkoatletycznego kategorii III A. Podjęliśmy jednak decyzję, że wybudujemy obiekt kategorii IV A, stąd wykonawca będzie zobowiązany do przeprojektowania obecnej dokumentacji - wyjaśniła Elżbieta Pustelnik z wydziału przygotowania i realizacji inwestycji urzędu miasta.
Opracowując projekt budowlano-wykonawczy, wykonawca będzie zobowiązany do bieżącego konsultowania prac z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Dopiero na tej podstawie będą mogły być realizowane roboty w terenie.
Według informacji tyskiego magistratu główne różnice pomiędzy obiema kategoriami dotyczą liczby torów na bieżni 400 m, rodzaju nawierzchni oraz pojemności trybun. Obiekty lekkoatletyczne kategorii III A muszą posiadać bieżnię co najmniej ośmiotorową, w przypadku kategorii IV, wymagane jest minimum sześć torów.
W przypadku stadionu wyższej kategorii, trybuny muszą być przygotowane na minimum 1 tys. miejsc, w niższej na 500. W obu kategoriach przepisy wymagają strefy rozgrzewkowej. Stadion kat. III A musi mieć przygotowaną bieżnię o długości co najmniej 100 m z co najmniej czterem torami, kat. IV A - co najmniej dwutorową bieżnię o dł. 60 m.
Miasto przypomina też, że szczegółowe wytyczne, na podstawie, których ustalane są kategorie obiektów wyznacza Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).
W poprzednich latach władze samorządowe woj. śląskiego zdecydowały, by modernizując Stadion Śląski, zachować i rozwinąć jego funkcję lekkoatletyczną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.