Dwudziesty piąty rok istnienia rozpoczął Magurski Park Narodowy, położony w Beskidzie Niskim. Ta część Polski znana jest z zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego. Złoża tych surowców występują także na terenie parku i w jego otoczeniu.
Fragment Beskidu Niskiego objęty został ochroną w postaci parku narodowego na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1994 r. Formalnie park zaczął funkcjonować z początkiem roku 1995. Początkowo zajmował ponad 199 km kw., później z uwagi na problemy własnościowe zmniejszono jego areał do około 194 km kw.
Górnictwo naftowe nie było jedynym rodzajem działalności wydobywczej, prowadzonej na terenie parku. W rejonie tym funkcjonowały dawniej do XIX w. huty szkła, dla potrzeb których pozyskiwano piasek.
- Pozostałością są takie nazwy miejscowości, jak Huta Krempska czy Huta Polańska - powiedział Marian Stój, dyrektor Magurskiego Parku Narodowego. - Była też żwirownia przy Wisłoce w miejscowości Rozstajne. Ona funkcjonowała jeszcze wtedy, gdy park powstał.
W sąsiedztwie parku wydobycie prowadzi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Należący do PGNiG Ośrodek Kopalń Krosno jest użytkownikiem m.in. Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Folusz. Miejscowość ta leży przy północnym krańcu Magurskiego Parku Narodowego.
- Kopalnia Folusz znajduje się w rejonie Woli Cieklińskiej - informuje Anna Folcik, kierownik Działu Komunikacji i Public Relations PGNiG SA Oddział w Sanoku. - Jej trzy odwierty znajdują się na obrzeżach Magurskiego Parku Narodowego. Odwiert ropny Wola Cieklińska 7 został odwiercony w 1953 r., odwiert ropno-gazowy Wola Cieklińska 10 został odwiercony w 1984 r., a odwiert ropno-gazowy Wola Cieklińska 11 – w 1986 r. Odwierty eksploatują ropę naftową do ośrodka zbioru ropy w tym rejonie, a gaz z tego rejonu kierowany jest do Kopalni Folusz i wykorzystywany do celów technologicznych kopalni oraz do produkcji energii elektrycznej.
Widok urządzeń służących do wydobycia ropy i gazu będzie towarzyszyć mieszkańcom obrzeży Magurskiego Parku Narodowego z pewnością jeszcze przez najbliższe lata. Koncesja na działalność górniczą na tym terenie obowiązuje bowiem do 10 grudnia 2022 r. Wydobycie ropy i gazu naturalnie odbywało się wcześniej, zanim okolica została objęta najwyższą formą ochrony przyrody.
- Ośrodek zbioru Wola Cieklińska powstał dziewięć lat przed powstaniem Magurskiego Parku Narodowego - dodaje Anna Folcik z sanockiego oddziału PGNiG. - Działalność wydobywcza w tym rejonie jest niezbędna w procesie produkcyjnym Kopalni Folusz. Wydobywany tu gaz ziemny wykorzystywany jest w procesie technologicznym oczyszczania ropy oraz do wcześniej wspomnianej produkcji energii elektrycznej.
Magurski Park Narodowy znajduje się na pograniczu województw małopolskiego i podkarpackiego. Pod względem florystycznym obejmuje on piętra roślinne pogórza i regla dolnego. Na jego terenie zachowały się elementy dziedzictwa kulturowego, takie jak drewniane cerkwie, cmentarze żołnierzy z czasów pierwszej wojny światowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.