Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie wydało decyzję odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej związanej z eksploatacją odkrywki węgla brunatnego Tomisławice - poinformował ZE PAK w komunikacie.
"Uprzejmie informuję, w dniu dzisiejszym tj. 23 stycznia Zarząd ZE PAK SA i PAK KWB Konin SA powziął informację o wydaniu przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie (SKO) decyzji odmawiającej stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wydanej przez Wójta Gminy Wierzbinek dla Odkrywki Tomisławice. Orzeczenie SKO przyjmujemy z satysfakcją i zadowoleniem. Tym bardziej, że sprawa toczy się już od ponad 10 lat.
Mamy świadomość, że korzystne dla PAK KWB Konin SA orzeczenie SKO w Koninie nie kończy formalnie postępowania, ale jest jednak pozytywną oceną naszych działań prowadzonych na funkcjonującej odkrywce Tomisławice.
W chwili obecnej oczekujemy na formalne doręczenie decyzji, z którą niezwłocznie przeanalizujemy." - napisał w oświadczeniu na stronie ZE PAK wiceprezes p.o. prezesa ZE PAK SA Marcin Ginel.
Sprawa rozpatrywana była przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie ponownie na skutek orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który po kilkuletnim postępowaniu przed sądami administracyjnymi uchylił ostatecznie poprzednią decyzję SKO z marca 2009 r. odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej.
"Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie, datowana na 18 stycznia 2019 r., oznacza tym samym, że decyzja środowiskowa wydana w dniu 7 sierpnia 2007 r. przez Wójta Gminy Wierzbinek cały czas pozostaje w obrocie prawnym" - napisano w komunikacie.
PAK KWB Konin, spółka zależna ZE PAK, czeka na doręczenie decyzji wraz z uzasadnieniem.
Decyzja nie jest ostateczna. Stronom przysługuje prawo złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie.
Odkrywka Tomisławice
Zdejmowanie nadkładu na odkrywce Tomisławice rozpoczęto w maju 2010 r. Złoże zalega w większości na terenie gminy Wierzbinek, w województwie wielkopolskim. Zasoby przemysłowe oszacowano na 41 mln t - informuje kopalnia węgla brunatnego Konin.
Roboty górnicze w Tomisławicach poprzedził transport maszyn z zamkniętej odkrywki Lubstów. Trasę o długości ponad 13 km w ciągu 13 dni przejechały: zwałowarka A2 RsB 8800, koparka KWK 1500s, koparka ESz 5/45 oraz dziewięć stacji napędowych. Park maszynowy Tomisławic uzupełniła nowa koparka kompaktowa KWK 250L z przenośnikiem samojezdnym PGOT 1250 oraz zmodernizowane koparki SRs 1200 i Rs 560.
Eksploatacja węgla na odkrywce Tomisławice prowadzona jest od września 2011 r. Odstawa surowca do elektrowni odbywa się samochodami i koleją. Zakończenie wydobycia nastąpi około 2030 r.
Już od rozpoczęcia zdejmowania nadkładu na odkrywce prowadzone są przygotowania do przyszłej rekultywacji technicznej wyrobiska. Po zakończeniu eksploatacji w miejscu odkrywki powstanie m.in. kompleks obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz zbiornik wodny o pow. ponad 200 ha.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.