- Do końca 2030 r. główne szlaki kolejowe będą wyposażone w niezbędną infrastrukturę - powiedział w środę, 23 stycznia, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas I Kongresu Rozwoju Kolei. Dodał, że w przygotowywanym projekcie ustawy będzie wprowadzony zakaz likwidacji szlaków kolejowych.
Premier Mateusz Morawiecki, rozpoczynając Kongres, powiedział, że "w ciągu 10-12 lat na inwestycje ze środków, w tym unijnych przeznaczymy 100 mld zł, a uwzględniając CPK, to kwota będzie jeszcze większa".
https://t.co/KhGuVNm1hV
Trwa I Kongres Rozwoju Kolei „Przyszłość i perspektywy”, z udziałem @AMAdamczyk i wiceministrów @MI_GOV_PL M. #Wild.a i A. #Bittel.a
Kongres otworzył @MorawieckiM pic.twitter.com/UwU9JWD0Ie
Premier dodał, że "w pierwszych trzech latach naszych rządów zmodernizowaliśmy 2,5 tys. km torów kolejowych".
- W naszej strategii jest odbudowa transportu samochodowego i połączenie go w sposób możliwie logiczny, uporządkowany z odbudowywanym transportem kolejowym - podał Morawiecki.
Adamczyk przyznał, że "przygotowywanym w resorcie projekcie ustawy wprowadzony zostanie zakaz likwidacji szlaków kolejowych".
- Zapiszemy w projekcie ustawy, że nie można zlikwidować linii kolejowej, nie można jej podzielić na przykład na działki. Nie można przebiegu szlaku kolejowego unicestwić - powiedział.
Jak przypomniał minister, "program Kolej plus jest remedium na to, że wiele miast w Polsce jest pozbawionych dostępu do połączeń kolejowych".
- Prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Finansów, dotyczące programu Kolej plus w 20 miastach, wytypowanych w pierwszym etapie. To już niebawem będzie się działo - mówił.
Adamczyk mówił też, że "do końca 2030 roku główne szlaki kolejowe będą wyposażone w niezbędną infrastrukturę, będzie gotowy cały nadzór na ruchem, systemy bezpieczeństwa".
Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel dodał, że "obecnie analizowanych jest ponad 100 linii, gdzie może trafić sieć kolejowa w ramach programu Kolej plus".
Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w trakcie Kongresu przyznał, że jest "plan wprowadzenia ERTMS, czyli europejskiego systemu sterowania ruchem kolejowym". Jak wyjaśnił, dzięki temu m.in. będzie można nadzorować cały ruch pociągów nie tylko w Polsce, ale także za naszymi granicami.
- ERTMS na przykład już dziś pozwala na to, aby pociąg był prowadzony autonomicznie - przypomniał prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra. Jak dodał, ta funkcjonalność nie musi być od razu wdrażana w Polsce.
Jak powiedział Bittel, "inne nasze przedsięwzięcia to likwidowanie kolejach miejsc kolizyjnych z ruchem drogowym, modernizacja przejazdów".
- Chcemy wspierać maszynistę, aby on wiedział, czy cała infrastruktura na kolei działa - podkreślił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.