Należące do Grupy Kapitałowej JSW, Centralne Laboratorium Pomiarowo–Badawcze, ma za sobą bardzo pracowity rok. Spółka zwiększyła swoje kompetencje.
- Naszym podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie potrzeb analityczno-pomiarowych dla podmiotów w Grupie Kapitałowej. To przede wszystkim zapewnienie rzetelnej, kompleksowej obsługi rzeczoznawczo-badawczej w zakresie zapewnienia wiarygodności jakości produktów, głównie węgla kamiennego i koksu dla odbiorców oraz spełnienia wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska naturalnego, bezpieczeństwa i środowiska pracy. Wykonujemy również usługi inspekcyjne jakości towarów masowych. W ramach wypracowanego porozumienia odpowiadamy ponadto za nadzór nad rozładunkiem, pobieraniem próbki oraz wykonywaniem badań jakościowych. Wypracowana formuła rozliczeń wyeliminowała podwójne opróbowanie, zmniejszając jednocześnie koszty oraz usprawniła rozliczenia finansowe w ramach funkcjonowania GK JSW – zwraca uwagę Wiesława Budziszewska, prezes zarządu firmy.
Ostatni rok działalności był dla spółki czasem aktywnych działań na rzecz poprawy środowiska naturalnego, głównie w zakresie walki ze smogiem i spalania odpadów. Laboratorium opracowało metodykę badania popiołów paleniskowych, która pozwala na jednoznaczne stwierdzenie czy doszło do termicznego przekształcania odpadów w palenisku. CLP-B współpracuje z przedstawicielami samorządów, straży miejskich z całej Polski. Przeszkoliło już ok. 1000 osób w zakresie pobierania próbek popiołów paleniskowych, w tym strażników miejskich i pracowników samorządów.
Jastrzębskie laboratorium wspiera również szkolnictwo średnie i wyższe, udostępniając pracownie badawcze do prowadzenia prac magisterskich czy odbycia praktyk zawodowych. W tym celu podpisane zostało porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Żorach w zakresie kreowania nowoczesnego wizerunku szkolnictwa zawodowego. Obie strony zadeklarowały propagowanie wiedzy o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych w zakresie ochrony środowiska i analizy chemicznej. To już kolejna inicjatywa. Bowiem w 2018 r. CLP-B umożliwiło odbycie praktyk zawodowych w ramach projektu „Młode kadry naszą przyszłością” młodzieży z Wodzisławia Śląskiego.
Teraz CLP-B stawia na rozbudowę bazy lokalowej i zaplecza laboratoryjnego wraz z najnowszym wyposażeniem analitycznym. Spółka zamierza zmienić oblicze laboratorium i wprowadzić elementy robotyki do głównych procesów oraz wykorzystać postęp technologiczny, w tym automatyzację oraz nowoczesne systemy przetwarzania i wymiany danych. Czwarta rewolucja przemysłowa w laboratorium?
- Jak najbardziej. Prowadzenie działalności laboratoryjnej w dzisiejszym otoczeniu konkurencyjnym to trudne zadanie. Z jednej strony liczą się żelazne zasady ekonomii i prosty wynik finansowy. Z drugiej strony prowadzenie działalności badawczej wymaga nieustannego rozwoju, wiedzy technicznej na najwyższym poziomie, innowacyjnego myślenia. Bezpośrednią konkurencję w obszarze badań stanowią przecież uznane ośrodki naukowo- badawcze. Stąd Laboratorium 4.0 musiało stać się się faktem - podkreśla Wiesława Budziszewska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.