Ze względu na wysokie stężenie smogu w zachodniej części woj. śląskiego przejazdy komunikacją miejską w rejonie Rybnika będą we wtorek bezpłatne - podał 22 stycznia rybnicki samorząd.
Wartości stężenia pyłu zawieszonego PM10 w nocy z poniedziałku na wtorek na stacjach pomiarowych państwowego systemu monitorowania w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim oscylowały pomiędzy 200 a 300 mikrogramów na metr sześcienny.
Dlatego, jak przekazała we wtorek rano rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień, samorząd podjął decyzję o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów autobusami na liniach organizowanych przez tamtejszy Zarząd Transportu Zbiorowego.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał powiadomienie o ryzyku wystąpienia w poniedziałek i wtorek przekroczenia poziomu informowania (200-300 ug/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, na obszarze: aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz powiatów: wodzisławskiego, raciborskiego i żywieckiego.
GIOŚ wydał też powiadomienie o ryzyku przekroczenia wartości dobowej 150 ug/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w poniedziałek i wtorek na obszarze aglomeracji górnośląskiej, powiatów: gliwickiego, będzińskiego, bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, mikołowskiego, pszczyńskiego, rybnickiego, a we wtorek też na obszarze aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz powiatów: kłobuckiego, lublinieckiego, raciborskiego, tarnogórskiego, wodzisławskiego i żywieckiego.
Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.
Od niedzieli jakość powietrza w miastach woj. śląskiego nie spełnia norm. Według danych ze stacji WIOŚ w ujęciu miesięcznym dobowy poziom dopuszczalny pyłu zawieszonego PM10 (50 mikrogramów na m sześc. średniodobowo) był w niedzielę przekroczony m.in.: w Wodzisławiu Śląskim (o 376 proc.), Rybniku (o 300 proc.), Zabrzu (o 290 proc.), Gliwicach (o 242 proc.), Tychach (o 228 proc.), Cieszynie (o 200 proc.), Żywcu (o 190 proc.) czy Bielsku-Białej (o 186 proc.).
Bieżące informacje o jakości powietrza w regionie dostępne są m.in. na stronie internetowej powietrze.katowice.wios.gov.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.