Rząd powinien znowelizować budżet na 2019 r., aby zrekompensować samorządom wzrost cen energii zwiększając kwotę subwencji ogólnej - uważa Unia Metropolii Polskich (UMP). Ma powstać przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zespół roboczy, który na bieżąco będzie analizować i monitorować sytuację gmin.
Swoje stanowiska UMP przedstawiła podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 19 grudnia.
Resort energii przyjmuje propozycję powołania zespołu
Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że konkluzją środowego spotkania jest propozycja strony samorządowej, przyjęta przez Ministerstwo Energii, powołania roboczego zespołu przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Według niego strona samorządowa zgłosi do zespołu ekspertów, którzy na bieżąco będą przedstawiali analizę i monitoring tego, jak wygląda sytuacja w gminach.
Pomóc samorządom w dostosowaniu się do nowej sytuacji
W swoim stanowisku Unia Metropolii Polskich dotyczącym konsekwencji wzrostu cen energii dla realizacji zadań publicznych, informuje, że rząd i parlament "powinny podjąć działania, które pozwolą zaadaptować się samorządom do nowej sytuacji rynkowej".
Według UMP rząd, poza nowelizacją budżetu, powinien zwolnić z akcyzy energię elektryczną wykorzystywaną do przewozu pasażerów metrem, tramwajami i trolejbusami.
Większy udział w podatkach PIT i przychodach z uprawnień do emisji?
W dłuższym terminie - według UMP - rząd powinien zwiększyć udział jednostek samorządu terytorialnego w podatku od osób fizycznych (PIT) w stopniu pozwalającym na kompensowanie wzrostu kosztów energii. Rząd powinien też przekazać część przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla do dyspozycji jednostkom samorządu terytorialnego. Pozwoli to zmniejszyć obciążenia mieszkańców i ograniczy emisję zanieczyszczeń powodujących smog.
Czytaj też: URE - skalkulowano uzasadniony poziom podywżek za prąd
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.