W stolicy ruszył projekt "Misja Zerowa Emisja", którego celem jest zbadanie czy logistyka w miastach może być przyjazna środowisku i efektywna ekonomicznie - ogłosiło we wtorek, 18 grudnia, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
Podczas wtorkowej inauguracji projektu, dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur przypomniał, że ponad miliard ton różnego rodzaju ładunków przewozi się rocznie w Warszawie.
- Kurierzy, dostawcy i przewoźnicy, w samym tylko Śródmieściu wykonują dziennie ponad kilkanaście tysięcy operacji załadunku i rozładunku. Wpływa to, na jakość powietrza w mieście, w którym ponad 60 proc. zanieczyszczeń powoduje transport drogowy - dodał.
Mazur podkreślił, że "rynek pojazdów elektrycznych, tak w zakresie transportu towarów, jak i transportu indywidualnego, rozwija się w sposób niezwykle dynamiczny".
- Powstaje wiele zagranicznych publikacji na temat analizy emisji CO2 i TCO (całkowitych kosztów posiadania pojazdu - PAP), ale autorzy przyjmują różne założenia i dochodzą do rozbieżnych wniosków - mówił.
- Nasze badanie dostarczy miarodajne i rzetelne dane w polskich warunkach. W tym celu, na ulice Warszawy wyjadą dwa pojazdy: elektryczny Volskwagen e-Crafter i jego konwencjonalny odpowiednik, Crafter z silnikiem Diesla - oba produkowane w polskich zakładach w Białężycach pod Wrześnią - zaznaczył.
- Celem projektu Misja Zerowa Emisja jest przeprowadzenie rzetelnej i miarodajnej analizy porównawczej emisji CO2 oraz całkowitych kosztów posiadania pojazdu elektrycznego w odniesieniu do pojazdu spalinowego - podkreślał wiceprezes PSPA Łukasz Witkowski.
Dodał, że wyniki z badania opublikowane zostaną raporcie końcowym uwzględnione będą dodatkowo takie parametry, jak cena pojazdu, cena paliwa i energii elektrycznej, koszty serwisu, a nawet temperatura otoczenia.
- Premierę raportu zaplanowaliśmy na marzec przyszłego roku, podczas kongresu MOVE (Mobility & Vehicles) w trakcie Poznań Motor Show 2019, który współorganizuje PSPA - dodał Witkowski.
"Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych integruje polskie i zagraniczne firmy z wielu branż, m.in.: motoryzacyjnej, infrastrukturalnej, finansowej, transportowej, komunalnej, energetycznej, konsultingowej, prawnej, a także retail, które wspólnie działają na rzecz ukształtowania odpowiedniego otoczenia gospodarczego, pozwalającego na rozwój niskoemisyjnego transportu w Polsce. Współtworzy inicjatywę na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce przy Ministerstwie Energii, której celem jest wypracowywanie najlepszych rozwiązań prawnych i organizacyjnych dla rynku oraz jest członkiem największej organizacji branżowej w Europie związanej z branżą elektromobilności - The European Association for Electromobility" - czytamy na stronie internetowej PSPA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.