PGNiG Obrót Detaliczny będzie sprzedawać gaz spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym zgodnie z taryfą dla gospodarstw domowych - poinformowało PGNiG. Spółka podkreśliła, że w ten sposób w pełni zastosuje się do komunikatu prezesa URE w kwestii tej sprzedaży.
Na początku października prezes URE wydał komunikat, w którym stwierdza, że zgodnie z prawem, jeśli spółdzielnia lub wspólnota kupują gaz tylko i wyłącznie na potrzeby gospodarstw domowych swoich członków, to zakup ten ma podlegać zasadom, uregulowanym w taryfie dla gospodarstw domowych. Regulator podkreślił, że trafiają do niego pytania, związane z wątpliwościami interpretacyjnymi przepisów prawa. Sprzedaż gazu do gospodarstw domowych podlega bowiem taryfowaniu, a do innych podmiotów już nie. Zdarzało się zatem, że stroną umowy nie był odbiorca indywidualny, ale wspólnota bądź spółdzielnia. Dlatego Urząd Regulacji Energetyki zdecydował się wyjaśnić tą kwestię i wskazał, że gaz, zakupiony wyłącznie na potrzeby zużycia w gospodarstwach domowych podlega taryfowaniu, a paliwo zakupione na inne cele przez ten sam podmiot jest z cen taryfowych zwolnione.
Jak poinformowało w czwartek, 13 grudnia, PAP PGNiG, spółka PGNiG Obrót Detaliczny podjęła decyzję o pełnym dostosowaniu się do stanowiska prezesa URE, zawartego w komunikacie.
Jak podkreślił wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak, stanowisko prezesa URE zwiększa zaufanie do rynku gazu dużej grupy odbiorców końcowych, a tym samym sprzyja długofalowemu rozwojowi tego rynku, na czym zależy Grupie PGNiG.
Wdrożenie decyzji wprowadzane będzie etapami i w konsultacji z prezesem URE, bowiem wymaga przygotowania do tego systemów informatycznych i zmiany umów z zainteresowanymi spółdzielniami i wspólnotami - podkreśliło PGNiG.
Jak zaznaczył w przekazanym PAP komunikacie wiceprezes Woźniak, "Grupa Kapitałowa PGNiG podejmuje szerokie działania, aby zapewnić jak największej grupie klientów stabilne dostawy gazu po konkurencyjnej cenie. Dywersyfikujemy kierunki importu, rozwijamy własne wydobycie w kraju i za granicą, a także inwestujemy w infrastrukturę dystrybucyjną, realizując program przyspieszonej gazyfikacji Polski ogłoszony w październiku br. w Halinowie przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Tchórzewskiego".
"Do 2022 r. 90 proc. mieszkańców Polski będzie miało możliwość korzystania z gazu. Rozbudowa sieci gazowej będzie sprzyjać nie tylko zwiększeniu dostępności błękitnego paliwa, ale przede wszystkim poprawie jakości powietrza, którym oddychamy my i nasze dzieci" - podkreślił Maciej Woźniak.
Wiceprezes PGNiG zaznaczył jednocześnie, że rozbudowa infrastruktury jest jednak procesem czaso- i kapitałochłonnym. "Liczymy na uproszczenie procedur administracyjnych i wsparcie Prezesa URE w zakresie stosowania stabilnych wieloletnich taryf dystrybucyjnych, które zapewniają terminowość i zwrot kosztów budowy gazociągów i przyłączy gazowych, nawet w najdalszych zakątkach Polski" - dodał Maciej Woźniak.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.