W sobotę 8 grudnia odbywają w Kowarach tegoroczne obchody barbórkowe. Uroczystości z udziałem władz miejskich i gospodarzy trasy podziemnej miały miejsce w Urzędzie Miejskim oraz w sztolni 9a w dzielnicy Podgórze.
W Kowarach istnieją dwa zespoły sztolni i korytarzy udostępnione zwiedzającym. W jednym z nich, znanym teraz pod nazwą Kopalnia Liczyrzepa, a obejmującym kompleks wyrobisk sztolni nr 9 i 9a, odbędzie się podziemna część uroczystości z okazji święta górniczego. Zaplanowano ją po zakończeniu tego dnia ruchu turystycznego, który odbywa się do godziny 16.
W programie kowarskiej Barbórki były m.in. wejście pocztów sztandarowych, złożenie kwiatów w podziemnej kaplicy św. Barbary, a potem karczma piwna i poczęstunek. W uroczystości wziął udział Franciszek Gawor, ostatni dyrektor techniczny Zakładów Przemysłowych R-1 w Kowarach, które do końca 1972 r. prowadziły produkcję koncentratu uranowego.
Kowary były jeszcze w XX wieku ośrodkiem wydobycia rudy żelaza, a potem rud uranu. Po eksploatacji zostało ponad dwadzieścia sztolni. Uran wydobywano w mieście w latach 1947-1958. Eksploatacja rudy żelaza trwała dłużej, do 1962 r.
Po postawieniu Zakładów Przemysłowych R-1 w stan likwidacji działalność górniczą kontynuowała Politechnika Wrocławska poprzez swój zakład doświadczalny Hydro-Mech. Przez kilkanaście lat w jednej ze sztolni o numerze 19a funkcjonowało inhalatorium radonowe. W kwietniu 2000 r. turystom udostępniono zespół sztolni 9 i 9a, natomiast jedenaście lat później sztolnię 19a.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.