W przyszłym roku działający przy ONZ Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) przedstawi trzy nowe raporty: o metodologii pomiarów emisji i redukcji CO2, o wpływie zmian klimatycznych na lądy i ekosystemy oraz o wpływie na morza i oceany - podali czwartek, 6 grudnia, przedstawiciele Zespołu.
IPCC to powołana równo 30 lat temu organizacja międzyrządowa działająca w obszarze nauk o klimacie. W październiku br. opublikowała ona głośny raport, gdzie jednoznacznie potwierdzono negatywne skutki zmian klimatu, dowodząc, że ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 stopnia w porównaniu z epoką przedindustrialną wciąż jest możliwe i daje szansę na uniknięcie tragicznych konsekwencji zmian klimatu.
W czwartek, podczas konferencji prasowej w ramach trwającego w Katowicach Szczytu Klimatycznego, szef IPCC Hoesung Lee ocenił, że październikowy raport, którego publikacja odbiła się szerokim echem na całym świecie, znacząco wpłynął na postrzeganie zmian klimatu, i stanowi jedną - jak mówił - z "solidnych naukowych podstaw" dyskusji na katowickim szczycie.
Raport - przypomniał Lee - to jedno z ośmiu istotnych opracowań dotyczących zmian klimatu, tworzonych w ramach "najambitniejszego programu w ciągu całych 30 lat istnienia IPCC". Trzy kolejne raporty będą zaprezentowane w przyszłym roku.
- Pierwszy z nich, który zaprezentujemy w maju w japońskim Kioto, będzie dotyczył metodologii, jaką stosują poszczególne kraje mierząc wielkość emisji gazów cieplarnianych oraz szacując osiągniętą wielkość ich redukcji - poinformował szef IPCC, przypominając, że Zespół opublikował w przeszłości wytyczne w tym zakresie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.