Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda był 4 grudnia br. gościem górników kopalni Brzeszcze. Podczas uroczystej akademii barbórkowej Taurona Wydobycie otrzymał z rąk Zdzisława Filipa, prezesa spółki, szpadę górniczą. Głowie państwa towarzyszyli wicepremier Beata Szydło oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
- Polski przemysł górniczy stanowi jeden z fundamentów naszej gospodarki, stanowi o naszym bezpieczeństwie energetycznym - mówił prezydent.
Nawiązał do odbywającej się w Katowicach konferencji klimatycznej COP 24.
- Jesteśmy jej organizatorem, ale jesteśmy tam również po to, aby mówić prawdę w sposób wolny od poprawności politycznej dyktowanej często przez obce, niepolskie interesy - kontynuował Duda.
Zaznaczył, że Polska zaproponowała w trakcie konferencji w Katowicach przyjęcie deklaracji o sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu świata, żeby oszczędzić klimat.
- To oznacza przede wszystkim uwzględnianie interesów społecznych ludzi, miejsc pracy, dbałość o rodzinę, o to wszystko co jest naszą codziennością. Mamy największe zasoby węgla w Europie. I proszę się nie martwić, dopóki ja będę pełnić w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo – podkreślił prezydent.
Jego słowa przyjęto gromkimi oklaskami.
Z kolei wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przypomniał, że od pewnego czasu górnictwo ma pozytywną opinię w świecie biznesu.
- Wykazujemy, że potrafimy zarabiać na górnictwie. Jeśli górnikom jest za co dziękować, to znaczy, że coś dobrego się wydarzyło – przekonywał Tobiszowski, po czym złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy podziękowania za wsparcie dla górnictwa.
- Jeśli głowa państwa była z nami i jest z nami, mówi o nas na forum międzynarodowym, to to jest siła bezdyskusyjna – przekonywał.
- Podziękował też wicepremier Beacie Szydło za starania jakie włożyła w ratowanie kopalni Brzeszcze, która jeszcze nie tak dawno stała przed widmem bankructwa.
Filip Grzegorczyk, prezes Grupy Tauron, również wspomniał o osobistym zaangażowaniu premier Beaty Szydło w ratowani kopalni Brzeszcze.
- Z dzisiejszej perspektywy powiem, że zrobiono wiele, aby dotrzymać danego słowa. Rozpoczęty został gigantyczny, kilkumiliardowy program inwestycyjnych, aby nadrobić zaległości minionych lat, żeby nasze górnictwo w niedługim czasie uczynić rentownym i udowodnić, że trzy lata temu podjęto słuszne decyzje – mówił Grzegorczyk.
Beata Szydło, podobnie jak jej przedmówcy, podkreślała fakt znaczenia górnictwa węglowego dla gospodarki.
- Górnictwo i węgiel to nie jest tylko i wyłącznie akademicka dyskusja na szczycie klimatycznym, ale rzeczywistość naszej gospodarki i nasza przyszłość - przekonywała.
Z kolei Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie, przywołał jubileusz 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniał, ze kopalnia Brzeszcze była jako jedyna w okresie międzywojennym polską kopalnią państwowa węgla kamiennego. Dodał, że br. był dla spółki Tauron Wydobycie trudny, ale dzięki wysiłkowi całej załogi udało się wypracowywać dobry wynik.
- W dalszym ciągu kontynuujemy procesy inwestycyjne w zakładach górniczych Brzeszcze i Janina – podkreślił Zdzisław Filip.
Złożył też barbórkowe życzenia gościom akademii barbórkowej oraz wszystkim pracownikom kopalń.
Podczas uroczystej akademii barbórkowej otrzymał z rąk Zdzisława Filipa, prezesa zarządu spółki Tauron Wydobycie, szpadę górniczą. Podpisano również umowę z ZGH Bolesław, która przewiduje przejęcie do obszaru wydobywczego Grupy TAURON 150 pracowników.
W galerii: akademia barbórkowa spółki Tauron Wydobycie (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal netTG.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.