Pracownicy spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna we wtorek, 4 grudnia świętowali Barbórkę. W programie obchodów znalazły się msza św., przemarsz ulicami Bełchatowa i uroczysta akademia. Wcześniej, w piątek 30 listopada, w KWB Bełchatów i KWB Turów odbyły się wewnętrzne uroczystości z okazji górniczego święta – poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki.
Zgodnie z tradycją, 4 grudnia mieszkańców Bełchatowa o świcie obudziła orkiestra bełchatowskiej kopalni. O godz. 9.00 w intencji górników i ich rodzin została odprawiona msza. Po niej, górnicy wraz z zaproszonymi gośćmi przeszli na uroczystą galę, która rozpoczęła się o godz. 12.00. Wzięli w niej udział m.in. Adam Kwiatkowski - Sekretarz Stanu w gabinecie prezydenta PR, posłowie i senatorowie, władze samorządowe oraz przedstawiciele Grupy Kapitałowej PGE: Ryszard Wasiłek – wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Radosław Rasała – (p.o.) prezes PGE GiEK.
Ryszard Wasiłek, wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej wyraził szacunek i wdzięczność dla pracy górników. – Przyszłość i dobrobyt Polski w bardzo dużym stopniu zależą właśnie od Waszego trudu i zaangażowania. To dzięki Wam, dzięki Waszej codziennej pracy, w domach w całej Polsce płynie prąd – podkreślał. – PGE to największa firma energetyczna w Polsce i naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzięki Waszej pracy jest to możliwe. Nasze wspólne wysiłki sprawiły, że PGE utrzymuje pozycję lidera na krajowym rynku energetycznym. To powód do dumy, ale też ogromna odpowiedzialność. Jako lider polskiej energetyki musimy patrzeć w przyszłość. Nie możemy spocząć na laurach, musimy dalej się rozwijać i wyznaczać nowe kierunki rozwoju w energetyce – mówił wiceprezes PGE.
Ryszard Wasiłek, przytaczając dane operacyjne, podkreślił istotną rolę węgla brunatnego dla polskiej energetyki. Węgiel brunatny, tuż po węglu kamiennym, jest dzisiaj głównym surowcem energetycznym, który pozwala na zabezpieczenie 30 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej. – Właśnie dlatego zarówno dla Polski jak i dla PGE węgiel brunatny, tuż po węglu kamiennym, stanowi obecnie kluczową rolę w gospodarce, zwłaszcza, że nasze kopalnie wydobywają 80 proc. tego surowca – dodał Ryszard Wasiłek.
O pozycji lidera spółki w branży górnictwa węgla brunatnego mówił Radosław Rasała, p.o. prezesa PGE GiEK – Tutaj w Bełchatowie, gdzie bije energetyczne serce Polski, doskonale zdajemy sobie sprawę, że bez ciężkiej pracy górników przez 24 godziny na dobę, nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania sektora elektroenergetycznego oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski. Bo węgiel brunatny to nie tylko długa tradycja, ale również najbliższa przyszłość naszego kraju, o którą musimy już dzisiaj zadbać podejmując mądre decyzje odnośnie zagospodarowania tego surowca w Polsce, z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach Polaków – mówił do górników Radosław Rasała. – Już dzisiaj dbamy o utrzymanie górnictwa węgla brunatnego na właściwym poziomie i utrzymywaniu kosztów produkcji tego paliwa na stosunkowo niskim poziomie, a jednocześnie zapewniając polskiej gospodarce najtańsze paliwo kopalne. Stąd też myślimy dzisiaj o nowych technologiach węglowych, jak np. rozwój technologii chemicznej przeróbki węgla na paliwo gazowe, które w przyszłości pozwoliłoby energetyce konwencjonalnej na bycie jeszcze bardziej neutralną dla środowiska naturalnego – dodał Rasała, który życzył bełchatowskim górnikom również tego, aby Św. Barbara, tak jak dotychczas, otoczyła ich dobrą opieką w codziennej pracy. Radosław Rasała podziękował również za wsparcie i zrozumienie, jakie otrzymuje spółka od władz krajowych, parlamentarzystów i samorządowców wszystkich regionów, w których prowadzi swoją działalność.
Podczas uroczystej gali pracownicy PGE GiEK zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi - Brązowymi Krzyżami Zasługi, Złotymi, Srebrnymi i Brązowym Medalami za Długoletnią Służbę. Ponadto na wniosek prezesa PGE GiEK Minister Energii przyznał stopnie Generalnego Dyrektora Górniczego. Otrzymali je: Dyrektor Ekonomiczno–Finansowy KWB Bełchatów Lucyna Zyberyng (I stopień), Kierownik Robót Górniczych Zdejmowania Nadkładu i Wydobycia Węgla Andrzej Rupieta (II stopień), Główny Inżynier ds. Inwestycji i Rozwoju KWB Bełchatów Mariusz Jamróz (III stopień). Wyróżniono także pracowników za zaangażowanie w rozwój innowacyjności.
Uroczystą galę zakończył występ zespołu Bodo Café, po którym częstowano tradycyjnym krupniokiem.
W galerii: Barbórka PGE GiEK (zdjęcia: materiały prasowe PGE GiEK).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Górnicy węgla brunatnego: jeden na koparce, inni taśmy pilnują