Prawie 4,3 tys. piecyków gazowych znajdujących się w mieszkaniach Spółdzielni Mieszkaniowej Ugorek w Krakowie zostanie zlikwidowanych w ramach programu realizowanego wspólnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i PGE Energia Ciepła.
W wyniku umowy podpisanej we wtorek, w ramach programu "Ciepła woda bez piecyka" w ciągu najbliższych kilku lat ze wszystkich blisko 60 budynków spółdzielni, zamieszkałych przez około 7,5 tys. osób, zniknie 4255 zwykle przestarzałych piecyków gazowych. Zastąpione zostaną one instalacją centralnej ciepłej wody dostarczanej przez MPEC i Krakowską Elektrociepłownię PGE Energia Ciepła.
- Cieszymy się, że to już siedemnasta krakowska spółdzielnia, która zdecydowała się na kompleksowe zastąpienie niebezpiecznych dla życia i zdrowia piecyków gazowych, komfortem ciepłej wody z miejskiej sieci ciepłowniczej - powiedział Marian Łyko, prezes MPEC w Krakowie.
Jak podkreślili uczestnicy programu "Ciepła woda bez piecyka", jest on jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się przedsięwzięć, służących poprawie bezpieczeństwa i podnoszeniu komfortu życia mieszkańców Krakowa.
Program jest realizowany od 2004 roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie, Krakowską Elektrociepłownię PGE Energia Ciepła oraz elektrownię CEZ Skawina. W ciągu 15 lat trwania programu w 811 blokach mieszkalnych blisko 35 tys. piecyków gazowych zastąpiono instalacją centralnej ciepłej wody.
Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła zaznaczył, że korzystający z programu otrzymują od wytwórcy ciepła dofinansowanie przeznaczone na wykonanie instalacji wewnątrz budynku, a sfinansowany przez MPEC indywidualny węzeł cieplny, który eliminuje piecyki gazowe, zasilany jest przez cały rok ciepłem z miejskiej sieci.
Z ciepłej wody z miejskiej sieci korzystają już w całości lub częściowo mieszkańcy 16 krakowskich spółdzielni mieszkaniowych, które podpisały umowy kompleksowe i sukcesywnie likwidują piecyki gazowe w swoich budynkach. Piecyki zostały zlikwidowane również w wielu instytucjach, szkołach, przedszkolach czy placówkach kultury.
Uczestnicy programu podkreślają że największą zaletą centralnej ciepłej wody jest podgrzewanie jej poza mieszkaniem. Całkowicie likwiduje to ryzyko zatruciem tlenkiem węgla, które występuje w przypadku użytkowania piecyka gazowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.