W poniedziałek, 3 grudnia, Barbórkę świętowali zarząd oraz pracownicy Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi, a potem przeniosły się do hali MOSiR w Siemianowicach Śląskich. Poza pracownikami SRK przybyli na nie licznie zaproszeni goście: parlamentarzyści, samorządowcy, zarządy spółek węglowych oraz firm działających w sektorze wydobywczym oraz przedstawiciele związków zawodowych. Do uczestników listy z życzeniami i gratulacjami wystosowali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz szefostwo resortu energii - minister Krzysztof Tchórzewski i wiceminister Grzegorz Tobiszowski.
Uroczystość poprowadził mistrz ceremoniału górniczego Józef Fudali, który jako pierwszego o zabranie głosu poprosił prezesa SRK Janusza Gałkowskiego.
- Od miesiąca z okładem jestem prezesem tej spółki, która ma przed sobą ogromnie trudne i różnorakie zadania. Jesteśmy przyzwyczajeni często do tego, że górnictwo jest naszym domem. Jest naszym środowiskiem, w którym wyrośliśmy i w którym przyszło nam spędzić razem z rodzinami czasami wiele pokoleń, ale przychodzi czas przemian, czas przemijania, który każdy z nas bardzo dotkliwie odczuwa - zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Jest to czasami czas refleksji nad tym, co dokonaliśmy, co nam się udało i czego nam się nie udało zrobić. Wszyscy widzimy, że nie jesteśmy doskonali, że nie wszystkie nasze zamierzenia zostały zrealizowane, a często nasze plany - które mieliśmy wobec naszego życia osobistego i zawodowego - też ulegają przemianom. W takim trudnym czasie przychodzi nam zmierzyć się z tą rzeczywistością i możemy postąpić w dwojaki sposób – albo kontestować i być ciągle niezadowolonymi, albo podejść do tego w ten sposób, że trzeba się z tym zmierzyć i podjąć walkę. Szczególnie górnicy wiedzą, czym jest walka z rzeczywistością, z siłami natury. Z tym czego po ludzku często nie jesteśmy w żaden sposób pokonać, a jednak udaje się. I udaje się dzięki temu zawołaniu, które przekazujecie sobie dzień w dzień, witając się słowami: „Szczęść Boże”- mówił prezes SRK, który zwrócił także uwagę na specyfikę firmy, którą zarządza.
- W tej firmie najtrudniejszym elementem jest budowanie relacji, jakie budujemy na bazie różnych środowisk. Z kilkunastu firm, kilkunastu zakładów pracy zebrali się ludzie, którzy stanowią jedną załogę. Jesteśmy przyzwyczajeni do czegoś, jesteśmy czegoś nauczeni i bywa, że nie potrafimy zrozumieć drugiego człowieka, bo on jest z innej firmy, bo on jest z innego środowiska, ale jeżeli podejdziemy do tego z empatią, otwarciem, z budowaniem relacji pomocy i współpracy, to będziemy w stanie w tej firmie te trudne zadania zrealizować, po to żeby pozostawić to, co jest spuścizną górnictwa na całym Górnym Śląsku – stwierdził Janusz Gałkowski.
Na uroczystości w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy przybył jego rzecznik prasowy Błażej Spychalski. Odczytał on list od głowy państwa.
„Z okazji dorocznych uroczystości barbórkowych przesyłam serdeczne pozdrowienia i gratulacje dla wszystkich pracowników SRK. Z serca dziękuję Państwu za zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywaniu trudnych, odpowiedzialnych i często niebezpiecznych zadań. Dzisiejsze uroczystości są wyrazem przywiązania do dostojnej tradycji, którą górnicy pielęgnują od wieków. Barbórka to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów wyrażających szacunek dla ludzkiego wysiłku i jego owoców. Etos wytrwałej, rzetelnej pracy zajmuje szczególne miejsce w życiu mieszkańców regionów górniczych, zwłaszcza Śląska. Ciesze się, że górnośląskie tradycje barbórkowe zostały uhonorowane wpisaniem na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jestem przekonany, że zasługują one na ochronę, zachowanie i przekazywania kolejnym generacjom” - napisał prezydent Duda, który odniósł się także do znaczenia górnictwa dla gospodarki narodowej.
„Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych kopalinach są i - w dającej się przewidzieć perspektywie – pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski. Węgiel nazywany tradycyjnie czarnym złotem stanowi źródło istotnych wartości społecznych, ekonomicznych i cywilizacyjnych. Wiąże się tez obecnie z czystymi technologiami i takimi projektami jak zaawansowana technologicznie produkcja wodoru czy syngazu z węgla. Projekty te budzą duże nadzieje i oczekiwania ponieważ ich realizacja na masową skalę może odegrać ważną rolę z punktu widzenia całościowej wizji bezpieczeństwa energetycznego kraju i utrzymania wysokiej konkurencyjności gospodarki narodowej” - napisała w dalszej części głowa państwa.
List do zarządu SRK i pracowników spółki wystosował także premier Morawiecki. Odczytał go poseł Jerzy Polaczek.
„Barbórka to jeden z najcenniejszych skarbów naszego narodowego dziedzictwa. To wielkie świto górników i ich najbliższych, pracowników zaplecza przemysłu wydobywczego oraz nadzoru górniczego. Uroczystości barbórkowe przypominają o sile i pięknie górniczej tradycji. Współtworzą tożsamość górniczego regionu. Wszystkim zebranym na obchodach Dnia Górnika organizowanych przez SRK przekazuje gratulację i pozdrowienia” - napisał Prezes Rady Ministrów. Premier zaakcentował także, jak duże zmiany zaszły w ciągu ostatnich lat w górnictwie.
„Polski przemysł wydobywczy stanowi napęd energetyczny polskiej gospodarki., Dzisiaj możemy powiedzieć, że sektor górnictwa węgla kamiennego z 2015 r. i z końca 2018 r. to dwie zupełnie inne branże. W ostatnich trzech latach przeszły ono proces głębokiej restrukturyzacji i naprawy. Wdrożyliśmy szereg działań o charakterze zarządczym, organizacyjnym, systemowym i legislacyjnym, które zapewniły górnictwu bezpieczne funkcjonowanie. Wypracowujemy mechanizmy, które poprawiają warunki pracy górników. Przyszłość górnictwa to przede wszystkim zwiększenie wydajności i zdolności produkcyjnych, rozbudowanie bazy zasobowej oraz wprowadzenia szeroko pojętych rozwiązań innowacyjnych” - napisał Mateusz Morawiecki.
Potem odczytano list od szefów resortu energii – ministra Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego.
„Doceniamy wasze zaangażowanie i pełną poświęcenia prace i hart ducha. Z pełnym przekonaniem i osobistą satysfakcją chcemy Wam podziękować za to, co w ostatnich latach udało nam się osiągnac w górnictwie. Waszą zasługą jest to, że spółki górnicze prężnie się rozwijają i notują dobre wyniki finansowe. Górnictwo to niezwykle ważna branża polskiej gospodarki, a węgiel w projektowanym miksie energetycznym był i jeszcze przez wiele lat będzie podstawowym źródłem energii i gwarancją bezpieczeństwa energetycznego kraju. Wasz wysiłek sprawił, że na przyszłość polskiego sektora górniczego patrzymy z optymizmem” - napisali ministrowie w liście.
Uroczystość barbórkowa SRK była okazją do uhonorowania pracowników spółki. Dyrektor Departamentu Górnictwa w ME Anna Margis wręczyła m.in. honorowe odznaki Zasłużony dla górnictwa RP. Ponadto nadano stopnie górnicze oraz nagrodzono pracowników z wieloletnim stażem pracy. Otrzymali oni gratulacje od zarządu SRK, czyli prezesa Gałkowskiego i wiceprezesów Beaty Barszczowskiej, Wojciecha Franka i Jacka Szuścika. Na samym końcu przekazano wybranym pracownikom szpady górnicze oraz podziękowano byłemu prezesowi SRK Tomaszowi Cudnemu. Otrzymał on od obecnego zarządu SRK kosz kwiatów.
W galerii: Barbórka w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Siemianowice Śl., 3 grudnia 2018 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - netTG.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Emeryci raus z górnictwa!!!!!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.